Anykščiuose už 2,5 ml. Eur, kuriuos skyrė Europos Sąjunga ir Anykščių savivaldybė, įrengtą Tilto gatvės kompleksą įveiklina 13 į klasterį susibūrusių fizinių asmenų bei organizacijų. Į Anykščių socialinio ir bendruomeninio verslo bei paslaugų klasterį susibūrė: Rajono vietos veiklos grupė, miesto vietos veiklos grupė, rajono ūkininkų sąjunga, Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras, Anykščių menininkų asociacija, VšĮ „Šeimos idėjų centras“, VšĮ „Širdžių metas“ , VšĮ „Sielos sala“, Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinis muziejus, ūkininkas Ramūnas Daugelavičius, MB „Atlantų slėnis“, Lina Timukaitė, Anykščių naujų vėjų bendruomenė.
Klasterio narių iniciatyvoms įgyvendinti Anykščių rajono savivaldybė iš biudžeto skyrė ir finansinę paramą.
„Anykšta“ pradeda straipsnių ciklą, apie Tilto gatvės komplekso įveiklintojus ir domėsis, kokioms veikloms ir tikslams jie naudoja mokesčių mokėtojų pinigus. Pirmasis pokalbis – su Tilto gatvėje reziduojančia menininke Lina Timukaite.
Juvelyrė ir keramikė Lina Timukaitė yra viena iš Anykščių socialinio ir bendruomeninio verslo bei paslaugų klasterio narių, kuriai patikėta įveiklinti Tilto gatvės kompleksą.
Tai menininkė darys gavusi Anykščių rajono savivaldybės finansinę paramą. Rudenį Anykščių rajono savivaldybė menininkės projektui „Kūrybinių iniciatyvų skatinimas siekiant padidinti bendruomeniškumą“ skyrė 3 tūkst. Eur.
Nuo menų inkubatoriaus nenutols
Prieš penkerius metus Anykščių kraštą atradusi menininkė L.Timukaitė tapo Anykščių menų inkubatoriaus – menų studijos rezidente, tačiau šioje įstaigoje jai suteiktas patalpas jau tenka užleisti naujiems rezidentams. Tiesa, net ir įsikūrusi Tilto gatvės komplekse, L.Timukaitė pasakojo ir toliau tęsianti bendradarbiavimą su Anykščių menų inkubatoriumi – menų studija.
„Ne visi menininkai turi sąlygas keramikos darbams kurti, reikalingas krosnis. O Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje už atitinkamą mokestį galima išsidegti krosnyje savo kūrinius. Tai labai puiki paslauga, kuria aš naudosiuosi ir ateityje“, – pasakojo L.Timukaitė.
Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje L.Timukaitė juvelyrikos darbus, aksesuarus kūrė po prekiniu ženklu „Fox in the fog“.
Apie savivaldybės skirtus pinigus kalbėti nelinkusi
Menininkė L.Timukaitė pasakojo, kad reziduodama Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje ji dirbo rūsyje, o persikrausčiusi į Tilto gatvės kompleksą atsidūrė lyg naujame pasaulyje.
„Dabar žvelgdama pro langą matau tekančią upę. Tai patys pagalvokite (juokiasi). Aš matau ant upės krantinės užrašą „Čia gera gyventi“. Esu įsikūrusi žaliajame Tilto gatvės komplekso pastate. Man skirtos patalpos nedidelės – keturi žingsniai į ilgį ir keturi – į plotį“,- sakė L.Timukaitė.
Pasidomėjus, ar keldamasi į Tilto gatvės kompleksą, ji kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybę dėl finansinės paramos, menininkė L.Timukaitė šia tema nebuvo kalbi.
„Čia jums taip labai svarbu? Aš šita tema nenoriu kalbėti. Man įdomu – jūs mane kalbinate kaip menininkę, ar kaip paramos gavėją?“ – klausė ji.
Už 3 tūkst. Eur Anykščių rajono savivaldybės skirtą paramą L.Timukaitė įsigijo Tilto gatvės komplekse esančioms patalpoms reikalingus baldus, lentynas ir edukacinių priemonių – popieriaus, peiliukų, padų popieriaus pjaustymui, metalinių liniuočių.
Menininkės L.Timukaitės taip pat klausėme, kiek jai reikia mokėti už patalpas Tilto gatvės komplekse. Kaip jau skelbėme, rezidentai čia už patalpų nuomą nemoka, iš savo kišenės jiems reikia sumokėti tik už komunalinius patarnavimus.
„Kol kas negaliu atsakyti, kiek mokėjau, nes į Tilto gatvės komplekse suteiktas patalpas dar galutinai nepersikrausčiau. Bet, kaip sakoma, mokesčiai „įkandami“. Nenoriu tokių dalykų pasakoti, nes turiu visokios patirties su žiniasklaida“, – dėstė L.Timukaitė.
Pašnekovė tikino, kad Tilto gatvės komplekse menininkui būtų įmanoma išgyventi ir tuo atveju, jei pačiam tektų mokėti ir už patalpų nuomą.
„Aš esu labai daug dirbantis žmogus. Galiu namo grįžti ir 12 valandą nakties. Daug priklauso nuo to, kiek laiko žmogus dirba. Tai, ką aš darau, yra mano pagrindinis pragyvenimo šaltinis, aš išlaikau tris mergaites. Dirbdama Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje esu sutikusi žmonių, kurie atėjo „pažaisti“ su menu ir neišsilaikė. Žmogus turi būti motyvuotas, nesvarbu, ar jis kuria menų inkubatoriuje, ar klasteryje“, – kalbėjo L.Timukaitė.
Dirbs su paaugliais
L.Timukaitė prisipažino, kad Tilto gatvės komplekse ji norinti dirbti su vietos paaugliais.
„Noriu dirbti su jaunais žmonėmis, kurie yra gabūs, turintys talentą, bet nežinantys, kaip save pateikti. Noriu juos mokyti, kaip surasti klientą, kaip nebijoti savęs parodyti. Mano edukacijos kartais bus visai vienetinės, kitos – ilgalaikės. Vienos edukacijos bus mokamos, kitos – nemokamos. Noriu supažindinti ne tik su keramika ar juvelyrika, bet ir su kūryba iš popieriaus, iliustracijų kūrimu“, – kalbėjo L.Timukaitė.
Vienas iš tikslų, kad Tilto gatvės komplekse virtų bendruomeniškas gyvenimas, klasterio nariai tarpusavyje bendradarbiautų. Menininkė L.Timukaitė sakė, kad tai jau vyksta.
„Meno žmonės kažką spontaniškai gali daryti. Manau, kad tai labai fainas kolaboravimas. Jau dabar, ruošdamiesi Kalėdoms, darbuojamės visi kartu. Kankorėžius rinko „Šventosios upės mokyklos“ vaikai, rišom, dažėm, kūrėme dekoracijas. Mes vienas prie kito jaukinamės ir pažindinamės“, – sakė L.Timukaitė.
Priminsime, kad Tilto gatvės komplekse rezidentai ėmė kurtis tik šį rudenį. Komplekso įveiklinimas buvo užstrigęs beveik metus.
Šviečiančias „lazdas“ vadina „meldais“
Pasiteiravus, kaip vertina Tilto gatvės komplekso teritorijoje įrengtas šviečiančias „lazdas“, menininkė L.Timukaitė sakė, kad jai jos gražios.
„Aš tas šviečiančias „lazdas“ vadinu „meldais“. Menas yra skirstomas į „gražu“ ir „negražu“, bet čia skonio reikalas. Man „meldai“ yra netipiška ir unikalu“, – įvertino L.Timukaitė.
Tiesa, menininkė pripažino, kad „meldai“ šviečia gan ryškiai. Priminsime, kad dėl vairuotojų skundų „meldų“ ryškumas buvo šiek tiek sumažintas. Šie apšvietimo sprendiniai iki šiol kursto ne tik vietos gyventojų, bet ir atvykėlių diskusijas.
Turistų meno kūriniai nedomina
Menininkės L.Timukaitės juvelyrikos ir keramikos kūrinių galima įsigyti internetu. Pasidomėjus, ar jos darbus perka į Anykščių rajoną atvykstantys turistai, L.Timukaitė pripažino, kad jie nėra pagrindiniai pirkėjai.
„Turistui reikia „greitai, pigiai ir labai aiškiai, kad jis buvo Anykščiuose“. Čia ne mano auditorija. Aš ir jaunimą noriu mokyti apie tai, ką jie renkasi savo klientu“, – pokalbį tęsė L.Timukaitė.
Tilto gatvės komplekse, nuo Gegužės gatvės pusės, yra įrengta keletas prekybinių namelių. Vykstant komplekso statyboms valdininkai ne kartą viešai kalbėjo, kai juose galėtų vykti prekyba, tačiau kol kas šioje vietoje prekybą vykdo tik „Arbatos magija“.
Kitoje pusėje komplekso – keistas vaizdas
Menininkė L.Timukaitė prisipažino, kad iš Vilniaus į Anykščių kraštą prieš penkerius metus ją atvedė…skyrybos.
„Visada žinojau, kad tai gražus kraštas. Dabar, kai gyvenu Anykščiuose, jau žinau, kad šis miestas turi gražų, tokį menišką vardą. Net jei man kažko trūksta Anykščiuose, aš visada galiu nuvažiuoti į šalia esantį miestą“, – sakė ji.
Pokalbio pabaigoje kartu su menininke L.Timukaite pažvelgėme ir kitapus Tilto gatvės komplekso esančią teritoriją – miesto autobusų stotį.
„Čia turbūt vienintelis keistas dalykas Anykščiuose. Aš net nesuprantu, kaip ta laiko kilpa ten užstrigusi. Ten galima prisiminti sovietmečio laikus, tačiau pastebėjau, kad autobusų stoties prieigos gražėja“, – sakė L.Timukaitė.
Autobusų stotis išliko kokia buvo prieš 48 metus. Ir tai nuostabu! Nereikia jokios laiko mašinos, kad pajaustum, lyg vakar, to bieš, iš čia važiavai į platų pasaulį. Skubu paliesti rankomis tuos ištrupėjusius akmenis, nes rytoj, gal būt, viso to čia jau nebebus, nukiberrobotėjęs bejausmis sociumas visą tai sunaikins. Būtų mano valia, stovėjimo aikšteles, stoties pastatėlį ir parduotuvėlę uždengčiau stikliniu kupolu. Juolab, kad patirtis Anykščiuose yra.
Pagarbiai.
atsiuvo panelė vaikiną iš vietinės spaudos…
Ne Tau, Robertai, mėlynas Anykščių dangus!