Eldoradas Butrimas Specialiai iš Lvovo.
Šeštadienio „Anykštoje“ publikuojame Eldorado BUTRIMO specialiai iš Ukrainos „Anykštai“ parengtą reportažą. Skelbiame jo ištrauką.
„Tie, kurie įsiveržia į svetimą šalį, sprogdina gyvenamuosius namus, mokyklas, ligonines, vaikų darželius, prievartauja moteris bei žudo kūdikius, yra tamsiųjų jėgų pasiuntiniai, ir Vakarai privalo padėti juos ukrainiečiams įveikti“, – pareiškė kunigas vienuolis Sebastianas.
67-erių metų vienuolį sutikau nedidelėje graikų katalikų bažnytėlėje, įrengtoje prieš 360 metų pastatytame pranciškonų vienuolyne. Sovietmečiu vienuolynas buvo paverstas moterų kalėjimu, o bažnyčia – sandėliu.
Sovietmečiu Ukrainoje galėjo veikti tik Maskvos įkurtos pravoslaviškos cerkvės, o Lvove itin tikinčiųjų mėgtos graikų katalikų bažnyčios buvo uždaromos ir naikinamos. Ukrainai prieš trisdešimt vienerius metus paskelbus nepriklausomybę, bažnyčios vėl buvo atidarytos.
Minėtame vienuolyne nuspręsta įkurti Ukrainos istorijai svarbų muziejų. Vienoje jo dalyje bus demonstruojamos iš griautų bažnyčių išgelbėtos ikonos, o kita dalis bus skirta metropolito, vienuolio Andrejaus Šeptickio atminimui įamžinti.
1865-1944 metais gyvenęs A.Šeptickis yra išskirtinė asmenybė Ukrainos istorijoje, suvaidinusi milžinišką vaidmenį tautiniame atgimime. Gimęs labai turtingoje, iš senovės kunigaikščių kilusioje šeimoje, jaunuolis paauglystėje sunkiai sirgo ir Dievui prisiekė pagijęs tapti vienuoliu bei tarnauti vargšams.
Aukščiausiajam duotą pažadą A.Šeptickis tesėjo: tapęs kunigu steigė mokyklas, ligonines, našlaičių prieglaudas, bibliotekas. Be to, būdamas labai gabus ekonomistas, A.Šeptickis steigė naftos gamybos bei pieno pramonės įmones, kurių pelną investavo į švietėjišką veiklą, įkūrė pirmąją dailės mokyklą bei nacionalinį muziejų.
Visas straipsnis „Anykštoje“ (2022-04-23). Laikraščio ieškokite spaudos prekybos vietose. Reportažas nebus spausdinamas portale anyksta.lt