Energetikos grupės „Epso-G“ valdoma elektros kaupimo įrenginių bendrovė „Energy cells“ netrukus pradės testuoti pirmąją iš keturių šalyje įrengiamų baterijų Utenoje. Pagal numatytą grafiką įgyvendinamas ir sinchronizavimui su Europa ir atsinaujinančių išteklių plėtrai svarbus – sinchroninių kompensatorių įrengimo projektas – „Litgrid“ pradėjo įrenginių bandymus.
„Energy cells“ į Uteną jau atgabeno visą reikalingą įrangą. Rugsėjį baterijų kubai ir kita įranga bus sujungta, o visą projektą baigti planuojama iki šių metų pabaigos.
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad energijos kaupimo įrenginių sistema yra ypač svarbi dar iki sinchronizavimo – jie užtikrins nenutrūkstamą elektros tiekimą šalyje.
„Po sinchronizacijos baterijų parkai galės kaupti saulės ar vėjo pagaminamą energiją ir atiduoti ją vartojimo piko valandomis. Tai savo ruožtu prisidės prie elektros kainų mažinimo“, – pranešime teigė D. Kreivys.
Tuo metu „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis sako, kad pagrindiniai komponentai pirmiesiems dviem iš trijų sinchroninių kompensatorių gaminami ir testuojami laikantis grafiko. Bandymai prasidėjo rugpjūtį, o didžiąją dalį jų numatoma baigti iki šių metų pabaigos.
Pirmieji du kompensatoriai bus įrengti Alytaus ir Telšių 330 kV transformatorių pastotėse. Planuojama, kad apie 550 tonų sveriantys įrenginiai į Lietuvą atvyks 2023 metų balandžio–gegužės mėnesiais ir pradės veikti metų pabaigoje.
Trečioji kompensatorių stotis iki 2024 metų pabaigos bus įrengta Neries 330 kV pastotėje Nemenčinėje.
Juos gamina Vokietijos koncernas „Siemens Energy“ gamykloje Erfurte. „Litgrid“ ir „Siemens Energy“ pernai gruodį pasirašytos sutarties vertė siekia 87,4 mln. eurų (be PVM).
109 mln. eurų vertės momentinį energijos rezervą užtikrinsiančią baterijų bendra galia ir talpa sieks 200 megavatų (MW) ir 200 megavatvalandžių (MWh). Po 50 megavatų galios kaupiklius Vilniaus, Šiaulių, Alytaus ir Utenos pastotėse įrengs ir po to aptarnaus Vokietijos bendrovė „Siemens Energy“ ir JAV grupės „Fluence Energy“ padalinys Vokietijoje „Fluence“.