Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius teigė, kad dėl galimybės įteisinti gyventojų pinigines dovanas medikams bus tariamasi su Vyriausybės ir Seimo atstovais, o kol kas dėl to vyksta tik viešos diskusijos.
R. Valentukevičius patikino, kad kol kas nekalbama apie jokius galimus tokios tvarkos eksperimentus konkrečiose gydymo įstaigose. Anot jo, pinigus pacientai galėtų skirti konkrečiam medikui, tačiau anonimiškai, nuo „dovanos“ būtų atskaitomi mokesčiai valstybei.
„Anykšta“ pašnekovų klausė, ar jie patys pritartų legaliai „vokelių“ politikai? Kaip iki šiol atsidėkoja, o gal apie tai net nesusimąsto?
Gabrielė GRIAUZDAITĖ, Anykščių rajono savivaldybės tarybos narė, europab‘o „Seklyčia“ vadovė:
– Algas visi turim gauti oficialiai ir nuo jų mokėti mokesčius valstybei, o šiuo atveju didžiausia problema – ne „vokelių“ įteisinimas, o medikų algų dydis, dėl ko, manyčiau, ir neša žmonės tuos „vokelius“. Gydytojų algos tikrai yra juokingos, dėl to gal ir darbo kokybė kenčia, ir nepasitenkinimas kyla.
Žmogus moka valstybei mokesčius ir natūralu, kad už tai nori gauti kokybiškas paslaugas, kad ir pas tą patį gydytoją nueiti, ar kad jam būtų atlikti reikiami tyrimai. Ir ne „vokelį“ pirmiausia paduoti, kad imtų gydytojas su žmogumi šnekėti.
Vyresnės kartos įprotis yra nešti kyšį arba „vokelį“, bet mes, jaunesnės kartos žmonės, – tiek aš, tiek mano draugai – šito nepropaguojam. Aš pati niekada nesu nešusi kyšio, tiesiog einu su gera nuotaika, teigiamai nusiteikusi ir noriu gauti tas paslaugas, kurios man priklauso, nes ne tokius mažus mokesčius moku valstybei. Juk pas mane į kavinę atėjęs lankytojas man prie Kijevo kotleto nepalieka dar plius dešimt eurų, nes gaunu per mažą atlyginimą..