Seimas ketvirtadienį patvirtino, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas nuo 1990-ųjų kovo 11-ąją buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas.
Tuo metu šias pareigas pareigas ėjo Vytautas Landsbergis.
Už specialų Aukščiausiosios Tarybos pirmininko teisinio statuso įstatymą balsavo 74 Seimo nariai, prieš buvo vienas, susilaikė keturi parlamentarai.
Už valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui balsavo valdantieji konservatoriai, liberalai, Laisvės frakcijos nariai ir trys opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovai.
Didžioji dalis opozicijos atstovų – „valstiečiai“, socialdemokratai, „darbiečiai“, visi išskyrus vieną Regionų frakcijos nariai – balsavime nedalyvavo. Demokratų sąjungos nariai vieninteliai iš opozicijos balsavime dalyvavo, trys buvo „už“, vienas „prieš“, susilaikė keturi parlamentarai.
Įstatymas nustato, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, būdamas aukščiausiuoju Lietuvos Respublikos pareigūnu, nuo 1990 metų kovo 11 dienos iki 1992 metų lapkričio 25 dienos turėjo ir vykdė konstitucinius valstybės vadovo įgaliojimus.
Valdantieji teigė, kad šiuo projektu tiesiog konstatuojamas istorinis faktas, o opozicijos atstovai savo ruožtu tvirtino, jog siekiama perrašyti istoriją.
„Aš laikausi tos pačios nuomonės, kad valstybė nebuvo begalvė 1990–1992 metais, valstybė turėjo faktinį vadovą, tas faktinis vadovas buvo profesorius V. Landsbergis. Čia turbūt ta tema, kur labai sunku tikėtis, kad bent viešoje diskusijoje opozicija pritars sprendimams, kuriuos siūloma priimti, nors paneigimo, kad tai buvo valstybės vadovas, man neteko girdėti“, – prieš balsavimą Seime žurnalistams sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
Opozicijai projektui buvo registravusi kurioziškų siūlymų, pvz., Regionų frakcijos atstovas Petras Gražulis siūlė V. Landsbergiui suteikti imperatoriaus statusą. Visi opozicijos siūlymai buvo atmesti.
„Visokių turėjau minčių, viena jų – suteikti karaliaus statusą, bet karaliai šiandien tokie gana simboliniai, jie neturi jokios valdžios, pagalvojau, kad aš tikrai įsiteiksiu ir būsiu gerbiamas ne tik V. Landsbergio, bet ir konservatorių, jei aš pasiūlysiu imperatoriaus statusą, tai tikrai turinčios didelę galią pareigos, kur parlamentas ir kitos institucijos yra tik simbolinės“, – sakė P. Gražulis.
Regionų frakcijos atstovė Agnė Širinskienė teigė, jog valdančiųjų siūlomu įstatymu bandoma „prastumti istorijos klastojimą“.
„Kitas dalykas, kuris yra skaudus, kad mes šitokiais balsavimais ir šitokiu buldozeriu, (…) bandome prastumti istorijos klastojimą ir bandome priskirti žmogui, kuris nebuvo vadovu, iš esmės vadovo funkcijas. Ir labai raginu frakciją „Vardan Lietuvos“ išlaisvėti ir balsuoti pagal sąžinę, o ne pagal dotaciją“, – kalbėjo A. Širinskienė.
Seime vėliau ketvirtadienį planuojama balsuoti dėl Politinių organizacijų įstatymo, kuriuo iki 2025 metų paliekama galioti tvarka, kad biudžeto dotaciją gauna ir partijos, nedalyvavusios rinkimuose, bet sukūrusios parlamentinę frakciją.
Anksčiau per svarstymą ši nuostata buvo išbraukta dėl galimos prieštaros Konstitucijai, bet kilus grėsmei prarasti dotaciją sausį įsteigta Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ paprašė pertraukos.
Argumentuodami teisėtais lūkesčiais demokratai pateikė siūlymą dotaciją naujoms partijoms palikti iki kitų rinkimų, Teisės ir teisėtvarkos komitetas tam pritarė.
Už valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui pasisakęs demokratas V. Bakas teigė šią iniciatyvą nuosekliai rėmęs nuo praėjusios kadencijos.
„Mano nuomone, mes įstrigę istorijoje ir laikas pripažinti faktus ir kurti valstybę, kurios tikėjosi tos kartos lyderiai, kūrėjai ir visuomenė. Mes taip pat galėtume kurti istorinius įvykius, nes turime Seimo nario mandatą, kuris yra istorinis šansas kurti įvykius, bet mes kartais kalbame apie paistalus. Daugelio tų, kurie siūlo teikti imperatorių statusus, istorija net neprisimins, bet sutikime, kad mes turime tautoje lyderių, kurių niekas negali ištrinti“, – kalbėjo V. Bakas.
Priėmus įstatymą opozicinių „valstiečių“ atstovė Ligita Girskienė V. Bako klausė, „koks yra pinigų kvapas“. „Man labai gaila, kad parlamente, kurį rinko žmonės, vyksta politiniai mainai“, – sakė parlamentarė.
„Aš norėčiau atsakyti kolegei į pinigų kvapą – skirtingai nuo jūsų, aš atėjau į šiuos rinkimus be partijos ir be jokių oligarchų pinigų. Man suaukojo žmonės po 12 eurų ir aš dėkingas už tai, o jūs galite nuvažiuoti pas (partijos pirmininką Ramūną) Karbauskį, kuris diktuoja jums, kaip reikia kelti rankas, ir pauostyti jo pinigų kvapą“, – sakė V. Bakas.
Parlamente jau bandyta suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.
695863 591285I certainly did not realize that. Learnt something new correct now! Thanks for that. 203104
429066 913365Top rated lad speeches and toasts, as well toasts. might extremely well be supplied taken into consideration making at the party consequently required to be a bit much more cheeky, humorous with instructive on top of this. finest man speeches funny 251171
Kiek tu nunešiotus kaliošus kroksais nevadink – aukštakulniais „labutenais” jie netaps! 🙂
Kuo greiciau Dievas pasims si zmogeli,tuo greiciau musu tauta prades gyti nuo intrigu,patyciu ir isnaudojimo…o parsidaveliams amerikai uz baksus bus tautos lincias…sis veiksmas liudija banditizma visom prasmem…
Anūkas atsidėkoja seneliui už pirmininko ir ministro pareigas.
Nusimeskime kaukes
PONAI !!!O man visai patinka sis koncervatoriu organizuotas oficialus titulas. Manau jis tures didele istorine reiksme ateiti…
Visu pirma siuo titulu, kocervatoriai patys oficialiai pripazista, kad nepriklausomybes pirmuju metu Auksciausioji Taryba buvo gana stipriai itakojama vieno zmogaus…
Visu antra as isitikines kad ateiti Lietuvos istorija nagrinejantis istorikai, ypatingai didele reiksme teiks butent pirmiesiems nepriklausomybes metams, kuriu pasekme suformavo visa tolimesni Lietuvos pragyvenimo lygio istorija. Ir si atsakomybe bus paciu idejos autoriu oficialiai patvirtinta vienam zmogui. Tik jie isitikine kad Lietuvos istorijos laurai ateiti, bus gelytemis kloti.
Nesuprantu as jusu komentatoriai. Kuom blogai Istorijos vaisius kuriuos dabar valgome nuopelnus, priskirti didziaja dalimi vienam zmogui… Oficialiai paciu rankomis priskirti 🙂
si zmogu tauta galejo nesioti ant ranku,kaip didvyri …bet gi jis pasinere i intrigu,patyciu ir parsidaveliu liuna-tauta jaute pagieza,susiskaldyma-jokios vienybes nebuvo dvelgsmo…visur mate priesus tautoje-savo partiecius mokino pagiezos,cinizmo-tai tauta pygde…ekonomikoj ismanymas apsoliutus nului,tai revoliucinieriaus statusas-sajudis penkiu metu begyje turejo nueiti is politikos ir pilnai uzleisti vieta Tautos kurejams-tada tokiu buvo daug-kurie norejo kurti Lietuva.Pasaulio praktika rodo,kad tos tautos,kurios po revoliuciju ar perversmu atsikrate revoliuciniu mastymu-jos visos suklestejo….o tos kurios susigyveno-nyko,nyko-kol isnyko…LIETUVA TAUTA MAZA-PO ZEME MES DIDZIAUSI UBAGAI EUROPOS….BET ESAM DARBOHOLIKAI-JEIGU GYVENSIM IS GAMYBOS-TAUTA GYVENS GAL GERIAU GAL BLOGIAU BET GYVENS-JEIGU GYVENSIM IS MOKESCIU-LAUKIA TAUTOS PAKASYNOS…VA TAIP PONAI LIETUVEI.
Jei pas šita žmogu yra bent gramas sąžinės tai jis pats turėtu atsisakyt šito vardo . Kaip visada išsidirbinėjimai iš tautos ir visokia bjaurastis sklindanti iš jo. Gėda turėtu būt jam nes dar daugiau neapykantos pasklido .
Šitam seniui nėr gana ? Be sąžinės sutvėrimas ,nusispjaunu , tfu,
Tai kurioj vietoj bus pastatytas paminklas, ar vietoj Lenino ar užteks vietoj Cvirkos. Greičiausisi vietoj Lenino, jei daugiau kaip 30metų nukeltas ir niekos nepastato.
O kur „donosai” ant Sakalo ir kitų. Taip pažeminti valstybės net bolševikai nesugebėjo.
Ir tai demokratija ? Tik lanzberginiams laisve o kitiems ?
30 metų bylos ? Juk žadėjo kad ”erkės” bus atskleistos iš KGB archyvų ?
Iš esmės šis įstatymas yra antikontitucinis. Dar du tūkstančiai antrųjų metų kovą, Lietuvos Konstitucinis teismas aiškiai pasakė, kad Vytautas Landsbergis nėra ir nebuvo joks valstybės vadovas. 1990 – 1992 metais Aukščiausios Tarybos pirmininko pareigos iš dalies ir tik faktiškai atitiko darbatines Lietuvos vadovų einamas pareigas, tik iš dalies, ir tik faktiškai o ne juridiškai. Šalies vadovui pareigos suteikiamos jį išrenkant, o ne Seimo priimtu įstatymu. 1997 metais profesorius bandė Prezidento rinkimuose savo laimę, tačiau nesėkmingai, kada jam Lietuva pasakė: kas tau iš tos laimės ir iš tos garbės. Dabartinis šalies vadovas neturėtų pasirašyti šio įstatymo ir nebeverta kreiptis į Kontitucinį teismą dar vienam išaiškinimui. Savo ruožtu V.Landsbergis turėtų atsisakyti šio nepelnto statuso, o politikams reiktų visiems laikams pabaigti minėtas spekuliacijas ir istorijos perašinėjimus.
Ožys neatsisakė tarybinio profesorio vardo tai ar jis atsisakys vadovo ? Melas o istorija klastojama !
Kur šiandien Anykščių konservatorių tusas?
pagerbem slaptu kgb agentu ura