Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sako, kad Europos Sąjungos (ES) reguliacinės iniciatyvos turi būti pagrįstos valstybėse narėse jau taikomais ir pasiteisinusiais sprendimais. Tai, anot jo, ypač aktualu sparčiai besivystančiuose sektoriuose, kaip pavyzdžiui, finansinių technologijų (fintech) sektorius.
Šią poziciją V. Vasiliauskas ES politikos formuotojams pristatys penktadienį Briuselyje, teigiama LB pranešime.
„Europos Komisijos (EK) pasiryžimas sukurti bendrą skaitmeninių finansinių paslaugų rinką yra neabejotinai lauktas ir sveikintinas ketinimas“, – pranešime teigė V. Vasiliauskas.
„Tačiau jį įgyvendinant svarbu užtikrinti, kad, užuot švaistę laiką ir pastangas rato išradimui, verčiau pasinaudotume jau išrastais dviračiais. Kitaip tariant, ES lygmens siūlymus vertėtų grįsti tuo, kas jau veikia, buvo patikrinta ir pasiteisino nacionaliniu lygmeniu“, – pabrėžė LB valdybos pirmininkas.
Jis tvirtino, kad nepaisant palankaus LB požiūrio į inovacijas, į pinigų plovimo prevenciją ir kitas susijusias rizikas toliau žiūrima atidžiai.
„Nors pinigų plovimo grėsmė Lietuvos finansų sistemoje tebėra maža, į šį rizikos šaltinį žiūrime pro padidinamąjį stiklą“, – sakė V. Vasiliauskas.
LB valdybos pirmininkas akcentavo, kad EK turėtų būti aktuali Lietuvos patirtis kontroliuojant rizikas fintech srityje.
„EK turėtų būti ypač aktuali mūsų patirtis kontroliuojant su inovatyviomis fintech įmonėmis susijusias rizikas ir plėtojant naujus bendradarbiavimo
formatus tarp viešojo ir privačiojo sektorių, įskaitant ir komercinius bankus“, – sakė jis.
EK šių metų trečiąjį ketvirtį ketina pristatyti fintech veiksmų planą, jame bus numatyti žingsniai, skirti skaitmeninių finansinių paslaugų plėtrai ES mastu paskatinti.
Užsienio investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“ skelbė, kad praėjusių metų pabaigoje šalyje veikė 210 fintech rinkos žaidėjų.
Pasak LB, beveik trečdalis fintech įmonių, kurios kreipiasi į banką siekdamos gauti veiklos licenciją, sulaukia neigiamo atsakymo.