Technologijų naujovės ne tik atveria naujų galimybių finansinių paslaugų vartotojams, bet ir reikalauja ypatingo reguliuotojų dėmesio kibernetinių rizikų suvaldymui ir tarpusavio bendradarbiavimui. Tokios pozicijos laikosi Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, trečiadienį dalyvaujantis Lietuvos ir Lenkijos ekonomikos forumo diskusijoje apie kibernetinio saugumo iššūkius finansų sektoriui.
„Lietuva pirmoji euro zonoje 2017 m. atliko nacionalinės bankų sistemos kibernetinio saugumo pratybas. Šiemet ypatingą dėmesį skirsime ne tik didžiųjų finansų įstaigų, bet ir naujų rinkos dalyvių – FinTech įmonių kibernetiniam atsparumui“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas.
Anot pranešimo, Lietuvos bankas, šiais metais bendradarbiaudamas su finansų įstaigomis, numato atlikti jų kibernetinės rizikos testavimą bei parengti minimalius informacijos, IT ir kibernetinės saugos valdymo reikalavimus. Taip pat ketinama stiprinti bendradarbiavimą su kibernetinės saugos užtikrinimo srityje dirbančiomis Lietuvos bei ES institucijomis numatant dalijimąsi informacija apie kibernetinės saugos incidentus.
V. Vasiliausko teigimu, taip pat itin svarbu, kad šalių – strateginių partnerių, tokių kaip Lenkijos ir Lietuvos, reguliuotojai keistųsi informacija, susijusia su kibernetinėmis grėsmėmis, ir koordinuotai įgyvendintų finansų sistemų saugumo užtikrinimo priemones.
Padidintas dėmesys finansinių technologijų (FinTech) įmonių kibernetiniam saugumui turėtų būti laikomas Lietuvos pastangų tapti regioniniu FinTech centru dalimi. Tam būtina ne tik užtikrinti inovatyvioms finansų sektoriaus įmonėms palankią reguliacinę aplinką, bet ir garantuoti aukštus saugumo standartus.
Tai suvokdamas, Lietuvos bankas padidintą dėmesį taip pat skiria kibernetinėms rizikoms, susijusioms su debesijos (angl. cloud computing) technologijos taikymu finansų sektoriuje bei vykstančiu reguliaciniu posūkiu „atviros bankininkystės“ link. Technologinės inovacijos į sektorių atneša naujų, šiuo metu ne iki galo suvokiamų kibernetinio saugumo rizikų, kurių suvaldymui Lietuvos bankas siekia iš anksto tinkamai pasiruošti.
2018 m. balandžio 25-26 dienomis vyksta pirmasis Lietuvos ir Lenkijos ekonomikos forumas. Renginio metu abiejų šalių politikai, viešojo sektoriaus bei verslo atstovai ieškos būdų skatinti dvišalį ekonominį bendradarbiavimą, taip pat aptars Lietuvai ir Lenkijai aktualius kibernetinio saugumo, energetikos bei transporto klausimus, sakoma pranešime.