Gailutė KUDIRKIENĖ
Ar įmanoma suvaidinti tai, ko pats niekad nesi išgyvenęs? Apie tai kalbėjomės su kupiškėnu Mindaugu Balabonu. Vaikinui dar tiek nedaug metų, o jis jau sukūrė du vaidmenis tikrame kine. Per premjerą jaunąjį aktorių ugdžiusios režisierės Vitos Vadoklytės širdis ritosi į kulnus ir be perstojo tekėjo džiaugsmo ašaros.
Suvaidino tikrą padaužų gaujos vadeivą
Mindaugas Balabonas yra Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos devintokas. Su juo susitinkam vėlyvą popietę, po pamokų.
Penkiolikmetis dabar savotiška miesto įžymybė, jis yra vienas iš pagrindinių pernai į plačiuosius ekranus išėjusio filmo „Drugelio širdis“ herojų.
Režisierės Inesos Kurklietytės sukurtas filmas, kuriame vaidino kupiškietis, pernai rodytas visuose mūsų šalies kino teatruose, filmas dalyvavo gausybėje festivalių užsienyje, yra išrinktas vienu geriausių Europos filmų jaunajai auditorijai, gavęs apdovanojimus Prancūzijoje ir Belgijoje, nukeliavęs pas Kanados ir Amerikos žiūrovus.
Mindaugas filme vaidino padaužų gaujos vadeivą Beną.
„Galiu bet ką suvaidinti“
Mokyklos vestibiulyje tarp srautu pasipylusių jaunuolių dairausi bent kažkiek pasikėlusio, gal net įžūloko kaip filme paauglio.
Pasirodo, Mindaugas visai ne toks, nepasikėlęs, mandagus, gan santūrus vaikinas.
„Scenoje aš galiu bet ką suvaidinti“, – šypsosi jis.
Moksleivis tikina, kad visai nesvarbu, jog realiame gyvenime nėra patyręs, ką reiškia būti blogiuku. Anot jo, kad įtikinamai įsikūnytų į personažą, tereikia geros fantazijos, o jos jis turi sočiai.
Paauglys sako, kad kelias į kiną jam buvo tik šiek tiek netikėtas, nes jis vaidina nuo 6 metų.
Net nešovė mintis, kad reikėtų jaudintis
Į sceną Mindaugą nusivedė jau 23 metus vaidinantis Vitos Vadoklytės vadovaujamame Skapiškio „Stebulės“ teatre jo tėvas Ričardas Balabonas. Šiaip jau jis tarsi turėtų būti toli nuo teatro – yra informacinių technologijų specialistas.
„Spektakliui, kuriame vaidino tėtis, reikėjo nedidelio vaiko, jis mane ir pasiūlė. Iš pradžių gal net nelabai supratau, ką reiškia vaidinti, tiesiog patiko būti spektaklyje, nė į galvą nešovė, kad scenoje reikėtų nejaukiai jaustis ar ko nors baimintis“, – šypsosi vaikinas.
Nejaučiant scenos baimės jam buvo lengva vesti ir įvairius renginius.
Filmavosi su tikrų garsenybių vaikais
Mindaugas trumpai nupasakoja filmo „Drugelio širdis“ siužetą: paauglys Juozapas ne toks kaip visi, jo širdis ne giliai krūtinės ląstoje, o išsišovusi į paviršių. Iš ligoto berniuko visi šaiposi, tad vaikas šalinasi bendraamžių, tyrinėja vabalų ir drugelių gyvenimą. Šaipūnų gretose – ir kiemo lyderis Benas su savo komanda. Situacija pasikeičia, kai atvažiuoja drąsi mergaitė Rugilė… Tinkamų vaidmenims vaikų filmo režisierė dairėsi visoje šalyje. Ar neturi gerai vaidinančių paauglių, ji pasiteiravo ir buvusios bendrakursės bei draugės V.Vadoklytės. Šioji rekomendavo Mindaugą.
Atrankai reikėjo nusiųsti filmuotą vaizdo siužetą, kur tariamos kelios filmo personažo frazės. Mindaugą nufilmavo jo tėtis.
Iš 70-ies pretendentų Beno vaidmeniui režisierė pasirinko kupiškietį.
Kiti du pagrindinių vaidmenų atlikėjai jau buvo ne kartą filmavęsi: Juozapą vaidino klaipėdietis Elijas Malinauskas, aktorės Eglės Jackaitės sūnus, o Rugilę – irgi klaipėdietė, Vilnė Konstancija Abukevičiūtė, pačios režisierės I.Kurklietytės duktė.
Išbandė karščiu ir ledais
Mindaugas pasakoja, kad pranešimą, jog pateko į atrinktųjų penketuką, gavo tik po metų nuo to filmuoto siužeto išsiuntimo. Tada vyko gyva atranka, joje iš penkių buvo išsirinkti tik du ir galutinai apsispręsta, kuris vaidins Juozapą, o kuris Beną.
„Mes su Elijum buvom gan panašūs, abu šviesiaplaukiai ir mėlynakiai“, – sako vaikinas.
Filmavimas vyko du 2020 metų vasaros mėnesius keliose šalies vietose, dažniausiai Vilniuje ir Kėdainiuose, dar dvare prie Baltarusijos sienos ir Panevėžio pakraštyje, ant dviračių trasos.
„Sunku nebuvo, man viskas patiko, bet kai svilino 30 laipsnių karštis, būdavo nekas“, – juokiasi vaikinas. Ypač tais momentais, kai nuolat reikėdavo kartoti tą pačią sceną.
Anot pašnekovo, kad filme būtų parodyta 1 minutės trukmės atkarpa, reikėdavo filmuoti valandą, o kartais net ir tris.
Ledus laižė ir priverstinai
Buvo ir kuriozinių situacijų: vienoje scenoje vaikai turėjo valgyti ledus. Karštą dieną, regis, vienas malonumas prieš kameras sulaižyti gardėsį, bet kai sceną tenka kartoti ne kartą ir ne du bei ištisai valgyti ledus, ir dar vaidinti, kad kerti juos su pasimėgavimu…
„Paskui vaikams net bloga buvo, į ledus nebegalėjo nė pažiūrėti. Kai baigė filmuoti, mus visus vaišino ledais, o tie, kas jų persivalgė, jau nė artyn nėjo“, – šypsojosi visa tai atsiminęs gimnazistas.
Mindaugas pasakojo, jog labiausiai įsiminė, kad kuriant filmą dalyvauja tokia gausybė žmonių. Atrodo, epizodas paprastas, o reikia 30–40 aktorių, o kartais net 200 žmonių. O kur dar techninis personalas.
Niekam nesakė, ką vasarą veikė
Kad Mindaugas filmuojasi, žinojo tik jo tėvas ir mama. Mokytojams ir klasės draugams paauglys nieko nesakė.
Bendramoksliai ir pedagogai viską sužinojo tik pernai, kai per televiziją imti leisti filmo „Drugelio širdis“ anonsai.
„Pamatę mane tikriausiai nustebo, nes klausinėjo, ar ten tikrai aš? Klausė, kada filmavausi, juk visad buvau mokykloje“, – šypsosi paauglys.
Mindaugas sako, kad jis ne slapukas, bet ir ne pagyrūnas. Vaikai iš Skapiškio teatro tikrai viską žinojo, nes ir jie patys filmavosi masinėse scenose. „Pernai klasiokai tą filmą pamatė Panevėžio kino teatre, kai važiavo į ekskursiją. Dar kartą „Drugelio širdį“ visi kartu žiūrėjom mokykloje per pilietiškumo pamoką“, – sako.
Svajoja kilti į padanges
Mindaugas tikina, kad dėl to, jog vaidino kine, jo niekas žvaigžde nevadina, o mokytojai moksluose jokių nuolaidų nedaro.
Jam labiausiai sekasi ir patinka lietuvių kalba ir literatūra.
Vaikinas 2,5 metų lankė muzikos mokyklą, grojo akordeonu ir pianinu. Dar 9 metus Kupiškio sporto mokykloje žaidė futbolą.
„Muzikos nebelankau, per daug dalykų, nebespėju, reikia susitelkti į mokslus“, – sako.
Paauglys atskleidžia nuo dešimties metų turimą svajonę: norėtų būti lėktuvo pilotu. Toji profesija į širdį įkrito skrendant su tėvais atostogauti – susižavėjo lėktuvų galia ir skrydžio teikiamu laisvės pojūčiu.
„Aukščio nebijau, man labai smagu sėdėti prie iliuminatoriaus ir žvelgti žemyn, matyti, kaip panyram į debesis“, – kalba jis.
Nusifilmavo jau ir seriale
„Antra galima profesija – aktorius“, – šypsosi paauglys.
Tam pritaria ir jo tėtis.
Mindaugas mokyklai greit vėl pateiks siurprizą – jis nusifilmavo pagal Edmundo Malūko romaną sukurtame seriale „Šiukšlynų žmonės“. Filmavimas vyko rudenį. Pusantros savaitės jis nėjo į mokyklą, kitus kartus filmavimai vyko savaitgaliais.
„Turėjau pateisinantį dokumentą, kad pamokas praleidžiu ne šiaip sau“, – paaiškina.
Tiesą sakant, niekas ir nesmalsavo, kur jis buvo prapuolęs.
„Žmogaus vaikas“, – taip apibūdina savo herojų.
Kol serialas dar neanonsuojamas, nevalia jam apie jį nieko pasakoti.
Planuojama „Šiukšlyno žmones“ rodyti vasarą.
„Nežinau, ar gausiu daugiau pasiūlymų filmuotis, bet jei tokių bus, neatsisakysiu“, – patikina jaunasis pašnekovas.
Braukė džiaugsmo ašaras
Į kiną išsiųstą ir sėkmingai ten pritapusį M.Balaboną Skapiškio teatro vadovė V.Vadoklytė vis dar vadina savu artistu, nors šiuo metu vaikinukas dėl laiko stokos jos teatre jau nebevaidina.
„Žiūrėti premjeros važiavom į Vilnių su mūsų teatro palaikymo komanda. Be galo jaudinausi, širdis lyg pašėlusi daužėsi. Ir beveik visą filmą verkiau. Ir nuo filmo poveikio, ir iš džiaugsmo“, – sako skapiškietė.
Anot jos, Mindaugo sukurtas personažas – tai ne blogiukas, jis visoks. Vaidmuo įtikinamas ir gyvas.
„Mindaugas labai imlus ir protingas“, – sako vadovė ir patikina nesistebinti, kad niekad kine nesifilmavusiam vaikinukui iš pirmo karto pavyko pelnyti pripažinimą.
panskliautas.lt
Projektas „Jaunimo failai“