„Net suaugusiems yra pakankamai sudėtinga tinkamai išsivalyti dantis, o vaikams patiems tai padaryti – praktiškai neįmanoma“ – sakė Anykščių Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) gydytojo odontologo padėjėja, slaugos administratorė Violeta Žvikienė.
Ji pasakojo apie vaikų krūminių dantų silantais dengimo paslaugą.
Visai neskausminga procedūra
Iki 2017 m. sausio 1 d. ši paslauga vadinosi Vaikų krūminių dantų dengimo silantais programa. Nuo minėtos datos pasikeitė tik pavadinimas – prevencinė programa tapo paslauga. Ji ir toliau apmokama iš PSDF biudžeto lėšų ir yra skirta vaikams nuo 6 iki 14 metų.
Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti. Verta žinoti, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys.
Pasak V. Žvikienės, pati procedūra nėra skausminga ir užtrunka vos kelias minutes. „Dantuko gręžti nereikia – grąžtas, kurio vaikai paprastai bijo, nenaudojamas. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas poliravimo pasta ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį. Po to silantas sukietinamas, panaudojant specialią šviesą. Padengus dantukus silantais pirmą kartą, po 3 mėnesių reikia apsilankyti kontrolei, o vėliau – pasitikrinti kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama“ – pasakojo pašnekovė.
Apsauga nuo ėduonies
Ėduonis – viena labiausiai pasaulyje paplitusių dantų ligų tarp vaikų ir paauglių. Silantai – dantų ėduonies profilaktikai skirta skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos. Įvairių šalių mokslininkų duomenimis, ėduonis krūminių dantų vagelėse sudaro 50–88 proc. visų vaikų ir paauglių dantų ėduonies atvejų. Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad 69,4 proc. 7–8 metų vaikų krūminių dantų kramtomųjų paviršių yra pažeisti ėduonies.
Svarbu, laiku panaudoti silantus
Laikas, tinkamas silantavimui, gana trumpas. Geriausia dengti ką tik išdygusius dantukus, nes jie dar būna nevisai susiformavę, emalis porėtas, nevisiškai mineralizuotas. Visiškai dantų mineralizacijai reikia apie poros metų, todėl pirmuosius du metus po išdygimo dantukai yra ypač jautrūs kariesui. Dančiui išdygus, jo vagelės greitai apsineša, atsiranda pirminių ėduonies požymių, o tada silantuoti jau per vėlu – ėduonis tik užkonservuojamas. Todėl gydytojai ir susiduria su pacientų nusivylimu silantais – po jais dantis gali sugesti. Taigi kiekvienas odontologas kiekvieną situaciją priverstas vertinti atskirai.
„Tenka susidurti su mamomis, kurios, nežinau, kur prisiskaito, kad silantai yra kenksmingi. Aš niekur neradau tokios informacijos. Kaip tik atvirkščiai, Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantais, net praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80–90 proc. Tik, žinoma, reikia jais dantis padengti laiku. Kuo anksčiau panaudojami silantai, tuo mažesnis procentas vaikų kenčia nuo ėduonies. O jau, pavyzdžiui, penkiolikmečių dantys yra masiškai pažeisti ėduonies“ – kalbėjo V. Žvikienė.
Reikia vaikus išmokyti teisingai valyti dantis
Iki 8 metų vaikams dantis valyti turi tėvai. Patiems mažyliams iki tol galima duoti bandyti, žaisti, mokytis, tačiau, galiausiai, valyti turi pabaigti suaugusieji. Vaikai dar gerai nekontroliuoja savo judesių, jiems trūksta kantrybės ir kruopštumo. Tačiau ir patiems tėveliams, pasak odontologų, verta pasikartoti, kaip reikia taisyklingai išvalyti dantis. Jokiu būdu negalima dantų valyti judesiu pirmyn-atgal arba tik aukštyn-žemyn. Geriausia valyti sukamaisiais judesiais priekinę, vidinę ir viršutinę dantų puses atskirai. Taip, odontologų teigimu, geriausiai pašalinami visi nešvarumai ir mažiausiai kenkiama emaliui. Viena dažniausių tėvų klaidų valant dantis – per stipriai spaudžiamas šepetėlis. Taip galima ne tik pažeisti emalį, bet ir sužeisti dantenas. Dėl to mažyliai gali imti bijoti ir nebenorėti valytis dantukų. Geriau valyti gana švelniai, bet atidžiai ir ne trumpiau kaip dvi minutes.
Tėvai vaikus dažnai gąsdina dantų gydytojais
Net jei dantų valymas nėra skausminga ar neįprasta procedūrą, vaikai gali imti priešgyniauti ir atsisakyti išsivalyti dantukus. Blogiausia, ką tėvai gali padaryti – gąsdinti, kad teks važiuoti pas dantų gydytoją, kuris gręš ar net ištrauks sugedusį dantuką. Mažųjų fantazija laki, todėl tikrai išsigąs ir greičiausiai vėl ims sąžiningai valytis dantis, bet taip pat bus pasėta didelė baimė odontologams. O kasmetinis apsilankymas pasitikrinti dantis taps tikru ašarų išbandymu tėvams. Geriausia vaikučiui paaiškinti, kad nesivalant dantų gali atsirasti kirmėliukų arba gali pradėti skaudėti. Taip pat padeda, jei mažylį pastatykite prieš veidrodį, kad pats galėtų stebėti kaip yra valomi dantukai. Jam bus įdomu, rytinis ir vakarinis ritualas taps tikru žaidimu ir kartu mokysis taisyklingai valytis dantukus pats stebėdamas tėvelių judesius. Puikiu paskatinimu taip pat gali tapti ir dantų šepetėlis ar pasta su mėgstamu herojumi.
Užsak. Nr. 899
580175 800294educator, Sue. Although Sue had a list of discharge instructions in her hand, she paused and 967349