„Anykštai“ paskambinusi šiaulietė (pavardė redakcijai žinoma) piktinosi Debeikių seniūnijoje, Mickūnuose, vasaromis veikiančios „Geležinio vilko“ stovyklos vadovės Lauros Fetingytės elgesiu.
O stovyklos vadovė, kalbėdama su „Anykšta“ atkirto, kad „jeigu viena višta nepatenkinta“, tai dar nereiškia, kad stovykloje yra problemų.
Ačiū, mama, kad išvadavai…
Šiaulietė „Anykštai“ kalbėjo, kad savo vienuolikmetį sūnų į stovyklą išsiuntė tikėdamasi, kad berniukas karinėje stovykloje sutvirtės O apie stovyklą ji buvo skaičiusi tik labai gerus atsiliepimus.
„Vakare paskambino verkdamas sūnus. Jam nespėjus pasakyti, kodėl verkia, – išsikrovė telefonas“, – redakcijai pasakojo šiaulietė. Natūralu, kad moteris, nebegalėdama susisiekti su savo vaiku, skambino stovyklos vadovams.
Berniuko motina dėstė, jog pokalbis su L.Fetingyte buvo nemalonus, o paskui iš jos gavo žinutę: „Nepatinka kas. Atvažiuok pasiimk vaiką“. „Likome nesupratę, kaip mes, būdami klientais, negalime gauti net elementarios informacijos“, – „Anykštai“ sakė šiaulietė.
Iš Šiaulių į Mickūnus moteris sakėsi atvažiavusi 23 val. 30 min. , o dėl to, kad išsiveža vaiką, ir ji, ir jos vyras dar buvo išvadinti isterikais.
„Jei šitaip bendrauja su tėvais, tai kaip bendrauja su vaikais? Savo vaiką mes radome šlapią. Jis sakė: „Ačiū, mama, kad išvadavai. Nežinau, ar jis po šitos traumos apskritai galės kada nors važiuoti į stovyklą“, – dėstė vienuolikmečio mama.
Šiaulietė sakė, kad už 7 dienų stovyklą sumokėjo 230 eurų. Ji ketino reikalauti, kad pinigai būtų grąžinti.
Vienuolikmečio motina „Anykštai“ sakė, kad L. Fetingytė jai šaukė: „Tik nebandyk skųstis!“ „Rikiuotėje vaikus išlaikydavo 40 minučių… O mes ne į konclagerį vaiką siuntėme, bet į stovyklą. Kreipiuosi į jus, nes noriu, kad ir kiti tėvai žinotų, kad „Geležinio vilko“ stovykla yra netinkama vieta mažiems vaikams“, – dėstė šiaulietė.
Turi labai daug pažįstamų
Ir su „Anykšta“ L.Fetingytė taip pat kalbėjo emocingai. Stovyklos vadovė aiškino, kad turi labai daug pažįstamų, kad Mickūnuose stovyklauja ir „Delfi“ žurnalistų, ir teisėjų vaikai. „Jei apie mus parašysite savo laikraštėlyje, tai mes apie jus parašysime „Delfyje“, – grasino L.Fetingytė.
„Kažkokia ji nenormali. Aš padėjau ragelį, ji atlėkė ir išsitempė savo vaiką. Kažkokie juokų žaidimai. Pas mus būna apie 100 vaikų. Įsivaizduokit, jeigu kažkas jus keikia… Kad jūs rašote, niekam čia neįdomu. Čia yra principo reikalas“, – komentavo stovyklos „Geležinis vilkas“ vadovė.
Ji aiškino, kad jau ir pernai galėjusi „Anykštą“ po teismus užtampyti, bet neturėjusi laiko, o šiemet sakė tai jau tikrai užtampysianti.
„Stovykla yra sukarinta. Kodėl 100 vaikų atvažiuoja jau penktus metus ir yra patenkinti, bet yra mamos, kurios, atvežusios savo vaikus, keičia programą. Bet aš juk McDonalde steiko nereikalauju“, – dėstė verslininkė.
Ji sakė, kad triukšmas „Geležinio vilko“ stovykloje paprastai kyla tik dėl pinigų. „Grąžinkite pinigus! Ieško preteksto, kad tik atgautų pinigus. Geranoriškai – taip. Bet kai tau rėkia, kad privalome atiduoti pinigus, tada jau veikia principai“, – „Anykštai“ sakė stovyklos vadovė.
Kitą dieną po „Anykštos“ žurnalisto pokalbio su ja telefonu L.Fetingytė atvyko į redakciją. Nesutikusi šio teksto autoriaus, ji ir kitam „Anykštos“ darbuotojui paaiškino, jog …. turinti daug pažįstamų.
Su kariuomene stovykla nieko bendra neturi
Sukarintos vaikų stovyklos pavadinimas – „Geležinis vilkas“ suponuoja nuomonę, kad stovykla sietina su Lietuvos kariuomene.
Stovyklos organizatoriai naudoja panašią simboliką kaip Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ – Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vienetas. Stovyklautojai vilki labai panašią į Mechanizuotosios pėstininkų brigados kariškių uniformą. Tačiau jau pernai išsiaiškinome, kad Mickūnų „Geležinis vilkas“ nieko bendra su Lietuvos kariuomene neturi (Vidmantas ŠMIGELSKAS, „Visiškai geležinis vilkas…“; „Anykšta“ 2020-08-29).
Lietuvos kariuomenės atstovai pernai „Anykštai“ sakė, kad „Geležinio vilko“ pavadinimas nėra patentuotas, todėl nėra teisinių būdų uždrausti šio pavadinimo naudojimą.
Per Anykščių VVG projektą gavo 50 tūkst. eurų
Ir Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, ir vicemeras Dainius Žiogelis „Anykštai“ sakė, kad neturi informacijos apie Mickūnuose kelintus metus veikiančią vaikų vasaros stovyklą. D.Žiogelis tik prisiminė, kad kai dar dirbo Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininku, važiavo tikrinti stovyklos.
Per Anykščių vietos veiklos grupę (VVG) stovyklos „Geležinis vilkas“ steigėjas MB „Poligonas“ yra gavęs 50 tūkst. eurų vertės projekto finansavimą. „Jie įsipareigojo sukurti 1,5 naujos darbo vietos. Projekto lėšos skirtos infrastruktūros plėtrai. Kai įvykdys projektą, tada žiūrėsim, kaip jis atliktas“, – „Anykštai“ sakė Anykščių VVG vadovas Jurijus Nikitinas. Projektą teikė juridinis asmuo MB „Poligonas“, kurios direktorius yra Jonas Averka.
Vaikų poilsio paslaugos sąlygos aptariamos sutartyje…
Į Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją išsiuntėme klausimus aiškindamiesi, kas reglamentuoja vaikų vasaros poilsio stovyklų veiklą ir kokie keliami reikalavimai asmenims, dirbantiems su vaikais. Paaiškėjo, kad vasaromis su vaikais gali dirbti ir ne pedagogai, pasirodo, darbuotojams užtenka išklausyti pedagoginių-psichologinių žinių kursą.
„Vaikų vasaros stovyklas gali organizuoti mokyklos, neformaliojo ir formaliojo švietimo mokyklos, nevyriausybinės organizacijos, viešosios įstaigos, asociacijos, kiti juridiniai asmenys, turintys teisę užsiimti šia veikla, t. y., kurių nuostatuose ar įstatuose ši veikla įteisinta. Licencijų, leidimų ar kitų dokumentų, leidžiančių paslaugos teikėjui užsiimti vaikų vasaros stovyklų veikla, nereikia, tačiau būtina laikytis vaikų saugos ir sveikatos reikalavimų, taip pat yra specialūs reikalavimai ir su vaikais dirbančiam personalui.
Stovyklų organizavimą reglamentuoja „Vaikų vasaros poilsio stovyklų bendrieji nuostatai“ .
Pagrindinius vaikų poilsio stovyklų sveikatos saugos reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 79:2010 „Vaikų poilsio stovykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Dokumentuose numatyti visi privalomi gyvenimo sąlygų reikalavimai. Pernai ir šiemet stovyklų organizatoriams dar buvo privalu laikytis ir Sveikatos apsaugos ministro – operacijų vadovo nustatytų reikalavimų.
Visos vaikų poilsio paslaugos sąlygos aptariamos sutartyje, kurią pasirašo stovyklos organizatorius ir tėvai.
Visi stovyklos darbuotojai, dirbantys su vaikais, turi būti įgiję pedagoginį išsilavinimą arba išklausę pedagoginių-psichologinių žinių kursą.
Darbuotojai prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet privalo pasitikrinti sveikatą, taip pat prieš pradėdami dirbti ir vėliau kas penkeri metai išklausyti privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programą ir turėti tai patvirtinantį sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą. Jeigu rengiamos stovyklos su nakvyne, tų stovyklų darbuotojai privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kas treji metai išklausyti privalomojo higienos įgūdžių mokymo programą ir turėti tai patvirtinantį sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą“, – paaiškinimą dėl vaikų vasaros stovyklų „Anykštai“ pateikė Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Panašu, jog tėveliams, vežantiems vaikus į vasaros stovyklas, ypač svarbu gerai išanalizuoti sutartį, kurią jie pasirašo.