Anykščių rajono valdžia neranda bendros kalbos su Ažupiečių, vadinamojo „kolūkiečių“, kvartalo gyventojais.
Spalio 25 dienos rajono Tarybos posėdyje priimtas sprendimas Švyturio gatvėje pirkti gyvenamąjį namą ir jame įkurti bendruomeninius vaikų globos namus. Aplinkinių gatvių gyventojai piktinasi, kad jie apie būsimą kaimynystę nebuvo informuoti iš anksto, taip pat, regis, įtariama, kad savivaldybė gerokai permokės už namą.
Priminsime, jog, Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva, Lietuvoje pertvarkoma vaikų globos sistema – didieji vaikų namai skaidomi į mažus, kur vaikai turėtų augti kaip šeimose.
Pirma – vežėčios, paskui – arklys
„Kolūkiečių“ kvartalo gyventojai apie būsimą sprendimą jų kvartale įkurti vaikų namus sužinojo prieš pat rajono Tarybos posėdį, tačiau spėjo surinkti net 72 parašus ir kreipėsi į rajono Tarybą. Gyventojai prašė atidėti sprendimo priėmimą. Tačiau, rajono valdžia per Tarybos posėdį aiškino, kad sprendimą dėl namo pirkimo reikia priimti skubiai – kitaip „nuplauks“ projektinis finansavimas. Tik socialdemokratas Dainius Žiogelis per posėdį nuogąstavo, jog bendruomenei neišaiškinus situacijos, nesutarus su ja, kils problemų, žmonės bus supykdyti. Bet dauguma rajono Tarybos narių nutarė, jog reikia skubaus sprendimo, neatsižvelgiant į kvartalo gyventojų nuomonę. O kai kas iš deputatų net viešai smerkė prieš vaikų namų steigimą protestuojančius žmones.
Visgi, rajono valdžia po to, kai jau buvo priimtas sprendimas pirkti namą Švyturio gatvėje ir jame įsteigti bendruomeninius vaikų namus, nusprendė sukviesti „kolūkiečių“ kvartalo gyventojus. Bet panašu, kad situacijos aiškinimas, kai sprendimas jau priimtas, tik dar labiau suerzino bendruomenę.
Abejoja, ar kaina yra logiška
Pirmadienį, spalio 29-ąją, į Anykščių kultūros centro mažąją salę susirinko apie 30 Švyturio ir aplinkinių gatvių gyventojų. Situaciją bandyta valdyti moderniai. Bent jau renginio pradžioje…
Keli rajono valdžios atstovai (meras Kęstutis Tubis šiame susitikime nedalyvavo) su gyventojais buvo susodinti ratu. Visi diskusijos dalyviai turėjo prisistatyti. O šią „apvalaus rato“ diskusiją moderavo svečias iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Gytis Baltrūnas.
G.Baltrūnas, pradėdamas renginį, sakė esąs „tas, ant kurio galima kabinti visus ožius“ ir tikino, kad „Lietuva yra paskutinė Europos Sąjungos šalis dar turinti kūdikių namus“.
Aulelių vaikų globos namų direktorius Vaidas Niaura gyventojams aiškino, kad Švyturio gatvės name gyvens aštuoni nuo 9 mėnesių iki 10 metų amžiaus vaikai, juos prižiūrės 2 socialiniai darbuotojai ir 4 socialinių darbuotojų padėjėjai, o šių namų išlaikymui skirtas Europos Sąjungos finansavimas.
Socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai dirbs pamainomis, vaikai nebus paliekami be priežiūros. Bendruomeninių vaikų globos namų idėja – tėvų globos netekusiems vaikams sukurti kiek įmanoma šeimai artimesnę aplinką.
Savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Blazarėnas tikino, kad sunku buvo rasti vaikų namams tinkamą namą, kad labai reikėjo skubėti, todėl gyventojai ir nebuvo informuoti.
194 kv.m. namą Švyturio gatvėje, kurį pirks savivaldybė, turto vertintojai įvertino 82 tūkst. eurų, jo savininkas prašė – 95 tūkst, o suderėta suma – 87 tūkst. eurų. Gretimą namą neseniai nusipirkęs vyras stebėjosi, kad jo analogiškas namas turto vertintojų įvertintas 67 tūkst. eurų, o šalia esantis – jau gerokai brangesnis. „Pirkit ir mūsų namus, už 100 tūkst. parduodame“ – replikavo keli kvartalo gyventojai. O R.Blazarėnas tikino, kad „tiek pat prašė ir už namą Leliūnuose“.
Nori ramybės
Gyventojai valdininkų klausė, kodėl kokiame nors kaime namas vaikų namams neperkamas. Pasak jų, šalia Švyturio gatvės namo beveik nėra žemės, todėl vaikai neturės ką veikti. „Pas save, Elmininkuose, pirkit“ – kažkas repliką taikė Naujuosiuose Elmininkuose gyvenančiam R.Blazarėnui. „Didžioji dalis čia gyvenančių – senjorai. Sklypai neaptverti, o dešimtmečiai vaikai jau vagiliauja“ – piktinosi į renginį atėję anykštėnai.
Traupyje gyvenantis Anykščių rajono vicemeras Sigutis Obelevičius pasakojo, jog jo kaime gana ilgai veikė vaikų šeimyna. Pasak vicemero, traupiečiai pradžioje taip pat bijojo vaikų, bet paskui džiaugėsi, kad miestelyje įsikūrė šeimyna.
„Mes statėm, vargom, o dabar nei gyvent ramiai galėsim, nei namų parduot galėsim. Mes pensininkai, norime ramybės“ – nuogąstavo auditorija.
O savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka nutarė mesti štai tokį kozirį: „Tikėtina, kad jūsų kvartale pagerės šaligatviai, infrastruktūra“. Šis pažadas sukėlė ironišką auditorijos juoką.
Ažupiečių kvartalo seniūnaitė, mokytoja Dangira Nefienė, pati užauginusi penkis vaikus, apie problemą kalbėjo diplomatiškai. „Kas yra nauja – tas nerimą kelia./…/ Iššūkis – savivaldybei, iššūkis ir kaimynams“ – sakė mokytoja. Ji tik atkreipė dėmesį, kad sprendimas buvęs labai greitas, o kvartalo infrastruktūra labai jau apleista.
Savivaldybės administracijoje dirbanti, Ažupiečiuose gyvenanti, daugiavaikė motina Violeta Juciuvienė sakė mananti, kad reformos pradedamos ne nuo to galo. Pasak jos, reikia ne vaikų namus smulkinti, o dirbti su šeimomis, kad beglobių vaikų nebūtų. „Ne nuo to galo pradedam“ – kalbėjo V.Juciuvienė. „Jūs parodykit man tą galą ir aš nuo jo pradėsiu“ – replika į repliką atsakė G.Baltrūnas
Žadėjo nenuleisti rankų
Besitęsiant diskusijai, atmosfera kaito. Abi pusė „mėtėsi“ žodžiais. Ažupiečių gyventojai reikalavo, kad savivaldybės atstovai atšauktų sprendimą dėl vaikų namų steigimo jų kvartale, o valdininkai ėmė irzti, kad nepavyksta įtikinti gyventojų.
„Jūs mūsų nuomonės neišgirdote. Reiškia, mes – nulis, bet mes taip nepaliksime“ – pyko gyventojai. A.Gališanka kalbėjo, kad po metų gyventojų nuomonė apie vaikų namus pasikeis, o R.Blazarėnas vylėsi, kad „atrasime mes tą susitarimą“. Beje, jis šyptelėjo, kad „bendruomenė šį kartą labai gražiai susitelkė…“
Antradienį R.Blazarėnas ir A.Gališanka važiavo į Švyturio gatvę, pavaduotojas direktoriui parodė namą, kurį ruošiamasi pirkti. Valdininkai vėl susitiko su aplinkinių namų gyventojais ir vėl nebuvo paminėti gerais žodžiais.