Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (VSTT) savo interneto svetainėje pateikė informaciją, kur žemės ir miškų savininkai gali rasti paaiškinimų apie jų sklypuose aptinkamas saugomas buveines, augalų ir gyvūnų rūšis. Kaip rašoma pranešime, tai paskatino padaryti neseniai nuskambėjęs atvejis, kad buvo iškirsta saugoma ekologinio tinklo „Natura 2000“ buveinė Šimonių girioje. Todėl skubama priminti, kad visi savininkai, prieš vykdydami veiklą saugomoje teritorijoje, turėtų dar kartą atvirose duomenų bazėse pasitikrinti, ar jų sklype nėra saugomų gamtos vertybių.
Kaip sužinoti, ar sklypas patenka į saugomą teritoriją?
Rekomenduojama informaciją pasitikrinti LR saugomų teritorijų valstybės kadastre (https://stvk.lt/map). Tai yra duomenų šaltinis, kuriame registruojami rezervatai, draustiniai, gamtos paveldo objektai, valstybiniai parkai, pajūrio juosta, biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijos, atkuriamieji ir genetiniai sklypai, valstybinių parkų ir biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijų funkcinio prioriteto zonos, valstybinių rezervatų, valstybinių draustinių, gamtos paveldo objektų, valstybinių parkų, biosferos rezervatų buferinės apsaugos zonos, taip pat tinklo „Natura 2000“ teritorijos. Šiame kadastre galima užsakyti išrašą „Ar sklypas patenka į saugomą teritoriją“ ir kt.
Kaip sužinoti, ar sklype yra saugoma rūšis ar buveinė?
Informacija apie saugomas buveines ir rūšis yra skelbiama Saugomų rūšių informacinėje sistemoje (https://sris.am.lt/). Į šią sistemą suvedami duomenys apie saugomų rūšių radavietes ir stebėjimus. Prisijungęs prie šios sistemos, sklypo savininkas gali gauti išrašą, ar jo sklype yra kokios nors saugomos rūšies radavietė. Žemės savininkas turi pats domėtis, kad sužinotų, kas jo teritorijoje yra saugoma ir atitinkamai pagal tai planuoti ūkinę veiklą, pavyzdžiui, sužinoti, ar galima kirsti mišką, kada ir kaip tai daryti, kad nebūtų neigiamo poveikio gamtai.
Kur rasti buveinių apsaugai svarbias teritorijas?
Informacija apie ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose saugomas buveines ir jų žemėlapiai pateikiami interneto svetainėje https://www.geoportal.lt. Buveinių apsaugai svarbios teritorijos, kurioms yra patvirtinti apsaugos tikslai, skelbiamos svetainėje https://biomon.lt. Tai yra Lietuvos biologinės įvairovės duomenų bazė, kurioje pateikiami saugomų teritorijų žemėlapiai, kita informacija. Šioje svetainėje be slaptažodžio gali naršyti kiekvienas asmuo, kuriam ši informacija yra aktuali.
Ar konkretus sklypas patenka į pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų teritorijų žemėlapius?
VSTT šiuo metu tvirtina pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų teritorijų, kurioms taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos, žemėlapius. Informaciją apie natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapius galite rasti nurodoje https://vstt.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/specialiosios-zemes-naudojimo-salygos.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba primena: jeigu nepavyksta prisijungti prie minėtų duomenų bazių, reikia kreiptis elektroniniu paštu vstt@vstt.lt arba į artimiausią saugomų teritorijų direkciją.
Parengta pagal VSTT informaciją
Kas iš to kad skelbia apie žemėlapius ir saugomų teritorijų duomenis jeigu kitos valstybinės ar savivaldybės valdžios tarnybų grandys atsakingos už ūkinės veiklos kontrolę leidimų išdavimą nepaiso šių apsaugos kriterijų ir leidžia vykdyti ūkinius, statybinius ir kitokius darbus, keičiančius ar net sunaikinančius esamą aplinką.