Vasaros dienomis karštą kavą pakeičia gaivūs šaltos kavos gėrimai, neretai paskaninami įvairiais priedais. Prekybos tinko „Rimi“ maisto technologė Lina Barčaitė pastebi, kad kavos mėgėjai vis dažniau šį gėrimą naudoja kokteiliams, kuriuose derina kiek neįprastus priedus: vaisių sultis, uogas, gazuotus gėrimus, įvairius prieskonius. Nors šaltą kavą dažniau įprasta ragauti užsisakant išsinešimui kavinėse ar kavos baruose, gardžius gaivius gėrimus nesunkiai galite susiplakti ir namuose, o tam prireiks vos kelių ingredientų.
Svarbu nepamiršti saiko
Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė pastebi, kad yra labai nedaug maisto produktų, kurie galėtų pasigirti tokia ilga vartojimo istorija žmonijoje, kaip kava. Anot jos, vien šis faktas rodo, kad kava yra tinkamas vartojimui gėrimas, nors neretai yra apipintas mitais apie kenksmingumą sveikatai: „Tokių dviprasmiškų atsiliepimų sveikatos atžvilgiu yra todėl, kad tai labai priklauso nuo to, kiek kavos yra išgeriama. Žmogui rekomenduojama neviršyti maždaug 2–3 espresso puodelių kofeino kiekio per dieną. Toks kiekis duotų ir naudos: daug antioksidantų, polifenolių – tai yra priešuždegiminiu poveikiu pasižyminčios medžiagos.“
Ne ką mažiau svarbu ir tai, kaip kava paruošta: „Jeigu kava nefiltruota, joje yra medžiagų, kurios gali didinti cholesterolio kiekį žmogaus kraujyje. Dėl to asmenims, turintiems polinkį sirgti širdies bei kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, nutukimu, kitomis medžiagų apykaitos ligomis, patariama rinktis filtruotą kavą. Ji galėtų būti filtruojama pro popierinį filtrą arba ruošiama kitu filtravimo būdu.“
Anot dr. E. Gavelienės, nors vyrauja manymas, kad kava gali būti kenksminga kraujagyslių ir širdies ligomis sergantiems žmonėms, iš tiesų yra atvirkščiai: „Yra patvirtinančių įrodymų, jog 2–3 puodeliai kavos per dieną apsaugo nuo miokardo infarkto. Žinoma, jei asmeniui yra labai smarkiai sukilęs kraujo spaudimas, nereikėtų eksperimentuoti ir gerti kavos papildomai. Tačiau turintiems polinkį į padidintą kraujo spaudimą saikingas kavos kiekis nėra kenksmingas.“
Gydytoja sako, kad kava pasižymi tonizuojančiu poveikiu, kurį sukelia kavoje esantis kofeinas, todėl nerekomenduojama kavos gerti vaikams iki 16 metų. Be to, jei per parą išgeriamas didesnis nei rekomenduojamas kavos kiekis, kofeino bus gaunama per daug, o tai sveikatai nėra palanku. Nereikėtų pamiršti ir fakto, jog kava skatina skysčių netekimą, tad gydytoja dietologė rekomenduoja prie kiekvieno puodelio kavos išgerti stiklinę vandens.
Populiarėja šalti kavos gėrimai
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercinių operacijų vadovės Olgos Suchočevos, vasarą populiarių vartojimui paruoštų šaltų kavos gėrimų pardavimai kasmet auga. „Vis daugiau pirkėjų atranda šią kategoriją, nes tai greitas bei patogus sprendimas norint atsigaivinti ar pasikrauti energijos, prasibudinti. Paruoštos šaltos kavos – puiki galimybė sutaupyti bendrą apsipirkimo laiką, nes nereikia dėl gėrimo specialiai užsukti į kavinę ir laukti eilėje“, – pastebi O. Suchočeva.
Ji priduria, kad renkantis vartojimui paruoštus šaltus kavos gėrimus privalumu tampa ir plačios pasirinkimo galimybės: „Kavos mylėtojai gali paragauti gerai žinomų tarptautinių prekinių ženklų gėrimus, pavyzdžiui, „Starbucks“, „Movenpick“ ar „Hochwald“ prekės ženklo latė ar frapučino kavas, taip pat karamelinį makiato ir kitais būdais paruoštus šaltus kavos gėrimus.“
„Rimi“ komercinių operacijų vadovė priduria, kad šiuo metu ypač populiarėja šaltos kavos su augaliniais gėrimais, pavyzdžiui, šalta kava su avižų gėrimu, tinkama veganams. Šiemet daug dėmesio pelnė ir kita naujiena – šaltos kavos bei arbatos su vaisiniais burbuliukais. Pirkėjai vasarą gaivinasi ir vaisvandeniais, šviežių vaisių sultimis, kefyru. Taip pat auga ir vitaminizuotų gėrimų populiarumas.
Šaltą kavą nesunku pasigaminti ir namuose
Nors šaltos kavos gėrimai dažniau skanaujami kavinėse, juos visai nesunku namuose pasigaminti ir patiems, o tam nebūtinai prireiks specialios įrangos. Anot „Rimi“ maisto technologės L. Barčaitės, norint namie paruošti šaltus kavos gėrimus rekomenduojama pirmiausia pasidaryti kiek stipresnę nei įprasta kavą – naudoti mažiau vandens jos plikymui.
„Namuose gaminamiems šaltiems kavos gėrimams naudokite tokias kavos pupeles ar maltą kavą, kokią mėgstate gerti įprastai. Ją paruoškite sau įprastu būdu ir nukoškite, kad neliktų kavos granulių. Jei norite, kad kavos gėrimas atgaivintų karštą vasaros dieną, rekomenduočiau jį gardinti nesaldžiais ingredientais, pavyzdžiui, braškių sultimis, mėtomis ar apelsino skiltele“, – pataria L. Barčaitė.
Maisto technologė pastebi, kad priedai, kuriais gardinami šalti kavos kokteiliai – vis įvairesni, žmonės eksperimentuoja ir su neįprastais ingredientais: „Į kavos gėrimus dedamos ir burokėlių sultys ar rožių vanduo, taip pat įvairios žolelės – rozmarinai ar levandos, kava gardinama toniku, kmynų arbata, anyžiais ir kitais prieskoniais.“
„Rimi“ dalijasi ir keliais paprastais šaltos kavos receptais, kuriuos nesunku pasigaminti namuose.
Šalta kava „Affogato“
Reik ės:
100 g. mėgstamų ledų;
125 g. karštos kavos.
Gaminimas:
Į stiklinę sudėkite ledų rutuliukus ir užpilkite karšta kava.
Kokosinė šalta kava
Reikės:
300 g. augalinio gėrimo;
1 v. š. kokosų sirupo;
100 ml. karštos kavos;
Saujos ledo kubelių;
Purškiamos grietinėlės ir šokolado drožlių papuošimui.
Gaminimas:
Į stiklinę įdėkite ledo kubelių, supilkite kokosinį sirupą, augalinio gėrimo ir karštą kavą. Gėrimą papuoškite plakta grietinėle ir tarkuotu šokoladu.
Karamelinis „Macchiato“
Reikės:
2 v. š. karamelės padažo;
Saujos ledo kubelių;
300 ml. augalinio gėrimo;
100 ml karštos kavos.
Gaminimas:
Įstiklinę sudėkite ledo kubelius, supilkite karamelinį padažą, augalinį gėrimą, karštą kavą.
Skanaus!
710848 766887Deference to op , some superb selective data . 745124