Nors kalbant apie tradicinę lietuvišką virtuvę dažnas pirmiausiai paminės cepelinus ir šaltibarščius, iš tiesų į tautinio paveldo sąrašą įtraukta apie 3000 gaminių, kurie gali būti žymimi „Tautinio paveldo“ ženklu, nes mūsų šalyje jie gaminami mažiausiai 100 metų. „Iki“ Vasario 16-osios proga siūlo ne tik paminėti šią išskirtinę šventę, bet ir atrasti mūsų kulinarinių tradicijų įvairovę.
„Žinome, kad mūsų kalba yra viena seniausių pasaulyje. Natūralu, kad ja kalbėję žmonės visada valgė, turėjo savo virtuvės tradicijas, mėgstamus patiekalus. Tad Valstybės atkūrimo diena – puiki proga praplėsti akiratį ir pasigaminti namuose tai, ką valgė mūsų senoliai. Žinoma, bet kuri šventė neįsivaizduojama ir be desertų. Kad nereikėtų visos dienos praleisti virtuvėje, pirkėjams siūlome nuo lietuviško medaus, į kurį galima mirkyti ir skanauti džiovintus vaisius, pyrago su aguonomis, žagarėlių iki tradicinio nacionalinio pasididžiavimo – šakočio“, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.
Užkandžiams – varškės sūris ir medus
Vasario 16-osios proga kaip užkandį ant stalo galima patiekti baltą varškės sūrį su medumi. Lietuviško varškės sūrio receptas nuo viduramžių praktiškai nepakito iki mūsų dienų, o pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose jis paminėtas dar XVI amžiuje. Būtent dėl gamybos specifikos ir to, kad jis būdingas tik Lietuvai, šis sūris yra įtrauktas į ES registrą kaip saugomas paveldas ir žymimas ženklu „Saugoma geografinė nuoroda“.
Medus – taip pat neatskiriama tradicinės virtuvės dalis, o jo kopinėjimas vienas seniausių mums žinomų amatų. Jo svarbą parodo ir tai, kad geriausius draugus vadiname bičiuliais – anksčiau taip vadinti žmonės, su kuriais buvo kartu kopinėjamas medus.
Sušildys lietuviška sriuba
Nusprendę pasimėgauti šaltibarščiais nesuklysite, nes jie – tautinės virtuvės dalis. Tačiau labiau tinka vasarą. Vasario 16-ąją ant stalo galima patiekti taip pat tautinio paveldo sąraše esančią žuvienę, raugintų kopūstų sriubą su rūkytais šonkauliukais, rūgštynių sriubą su miežinėmis kruopomis ar cybulynę. Visos šios sriubos Lietuvoje valgomos mažiausiai 100 metų.
Tradicinę žuvienę nesudėtinga išsivirti namuose. Žuvies sultiniui reikės:
1,5 l vandens
5-6 smulkių, įvairių žuvelių (ešerių, kuojų, raudžių, gružlių) arba 2-3 didelių žuvų galvų (žiaunas būtinai išpjaukite), uodegų, pelekų, nugarkaulių
1 svogūno
kelių pipirų grūdelių
lauro lapelio
kelių krapų kotelių
pagal skonį druskos.
Papildomai reikės:
1-2 stambesnių žuvų (ešerio, kuojos, starkio, karšio, lyno ar kt.);
2-3 bulvių;
1 didesnės morkos;
pundelio šviežių žalumynų (krapų, svogūnų laiškų);
pagal skonį druskos, pipirų.
Gaminimas:
Pirmiausiai pasiruoškite sultinį: išdorokite žuvis, nuskuskite, išpjaukite žiaunas. Tuomet užpilkite vandeniu ir atidengtame puode užvirkite. Dėkite nuluptą, nepjaustytą svogūną, pipirų grūdelius, krapų kotelius, pasūdykite. Vėl užvirkite ir ant nedidelės ugnies, atidengtame puode virkite 15-20 min. Tada nukoškite arba iš sultinio viską išgraibykite kiaurasamčiu.
Virkite žuvienę: pasiruoštą sultinį vėl užvirkite, sudėkite nedideliais gabaliukais pjaustytas bulves, morkas. Virkite iki kol jos bus suminkštėjusios, beveik išvirusios. Sudėkite stambiai pjaustytas, stambesnes žuvis. Užvirkite ir virkite 2-3 min. Nukelkite puodą nuo kaitros, pagal skonį pagardinkite druska, pipirais, suberkite smulkiai sukapotus žalumynus. Nukeltą puodą uždenkite dangčiu ir palikite 5-10 min. pastovėti. Žuvienę tiekite apibarstę žalumynais, galima paskaninti grietine arba įspausti truputį citrinų sulčių.
Antrųjų patiekalų įvairovė
Tikrai ne vieną nustebinsite antrajam patiekalui pasirinkę blynus. Tik ne tradicinius kvietinių miltų, bet grikių miltų blynus, senovėje ypač populiarius Dzūkijoje.
Jei po šventinių renginių lankymo norite kažko tikrai sotaus – puikiai tiks karka su troškintais kopūstais. Būtent toks garnyras prie šio mėsos patiekalo pateikiamas jau daugiau kaip 100 metų.
Taip pat neprašausite pagaminę cepelinus ar kitus bulvių patiekalus – vėdarus, bulvinius blynus, tarkuotų bulvių plokštainį. Pastarąjį pagaminti ypač lengva, o skanauti galės net 6 žmonės.
Bulvių plokštainiui reikės:
3,5 kg bulvių (apytikriai)
200 ml pieno
2 vnt. svogūnų
2 vnt. kiaušinių
Druskos pagal skonį
Šiek tiek aliejaus formai ištepti
Gaminimas:
Sutarkuokite bulves ir svogūnus, užvirkite pieną ir į jį supilkite gautus tarkius, viską gerai išmaišykite. Į turimą masę įmuškite kiaušinius, pagardinkite druska. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių karščio, kepimo formą ištepkite aliejumi, supilkite į ją išmaišytą masę ir kepkite apie 1 valandą. Patiekti galite su grietinės ir kepintos šoninės padažu.
236778 470704Hey there! Nice stuff, please keep us posted when you post once more something like that! 905923
Nešioja paštinkes rinkymu biletenius kur daveu kad žmones balsuotu už Dainiu Žegeli ? Manau, kad či teisyngus sprendymus !
Geriausias produktas per švintes namyne rugyne bent šešesdešimties voltu ! Ir namyne paršioka skilūndis vinditas. Tai didžiulis tautinis paveldus !
ipatingai pries 100 ir pries 30 tie zalumynu pundeliai tokem laiki unt kekvieno kampo voliojos svaigulei
Nu nejuokinkit žmoniu ka norėsiu ta ir valgysiu niekas niekam nenurodys. O jei kam įdomu tai pasidomėkit ka žmonės valgė prie Smetoniškos Lietuvos manau išsigasit. Nepradėkit čia dėliot patiekalu.
Svarbu balsuot už Dainiu Žegeli !