Darbo birža, negali bedarbiams pasiūlyti kokio nors apmokamo darbo, kaip panacėjos nuo visų ligų griebiasi siūlyti savanorystę, tai yra darbą be atlyginimo. Štai Utenos teritorinės darbo biržos Anykščių skyriaus vedėja Jolita Kairienė jauniems bedarbiams ar moksleiviams vasarą galėtų pasiūlyti nebent archeologinius kasinėjimus, bet, deja, ir tokių darbų Anykščiuose nėra.
„Siūlyčiau savanorystę. Jaunimui reikia darbo patirties, suvokimo, kaip dirbti komandoje. Geriausia tam tinka savanorystė. Savanoriauti galima pradėti nuo mokyklos, o Anykščiuose juk gausu renginių, kurie priima savanorius – festivalis „Velnio akmuo“, Miesto šventė irgi rinks savanorius“, – „Anykštai“ sakė J. Kairienė. Savanoriauti pastaruoju metu siūlo, kas tik netingi: Raudonasis kryžius, policija, kitos institucijos.. Aš, turintis darbą, taip pat galiu postringauti bedarbiui, kaip gera yra savanoriauti. Visai kitaip šis pasiūlymas atrodo pajamų šaltinio neturinčiam žmogui…
16 – koje šalies rajonų savivaldybių, tarp kurių teko garbė patekti ir Anykščių savivaldybei, 2014 metų sausio mėnesį prasidėjo Lietuvos darbo biržos socialinis projektas „Pasitikėk savimi“. Jis yra skirtas niekur nedirbantiems, nesimokantiems, jokioje veikloje nedalyvaujantiems ir socialinių įgūdžių stokojantiems 16-25 metų jaunuoliams. Anykščių rajone šiame projekte dalyvavo 65 jaunuoliai. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, kuris jaunų, pažeidžiamų žmonių skatinimui ir atsakingam asmeninio gyvenimo kūrimui skyrė net 4 mln.Lt. Projektas „Pasitikėk savimi“ vykdomas „teritorijose, pasirinktose atsižvelgiant į teritorinėse darbo biržose įregistruotų nemotyvuotų ir nepasirengusių darbo rinkai jaunų asmenų skaičių“. Anykščių darbo biržos duomenimis, mūsų rajone liepos 1 dienai darbo biržoje yra registruoti 142 jauni asmenys iki 25 metų, ieškantys darbo. Iš jų 67 neturi profesinio pasirengimo, 32 nemotyvuoti.
Iš darbo biržos sklinda ditirambai, kad naujas projektas „Pasitikėk savimi“ padės 2000 jaunuolių įsitraukti į darbo rinką ar švietimo sistemą. Tačiau tris mėnesius minėto projekto užsiėmimus lankiusi „nemotyvuota ir nepasirengusi darbo rinkai“ mano duktė , kuri, beje, pati be darbo biržos pagalbos buvo susiradusi laikiną kasininkės darbą viename prekybos centre (tačiau jai vieną dieną padirbus, prekybos centro direktorė sužinojo, ką veikia kasininkės tėvas, atsisakė merginos paslaugų, tiesiai šviesiai pareiškusi, kad tokia darbuotoja, kurios tėvas žurnalistas, nepageidaujama), sakė, kad nei jai, nei kitiems jauniems anykštėnams,, projektas nedavė jokios naudos. „Įsivaizduoji, mums, šiuolaikinių informacinių technologijų naudotojams, vieno užsiėmimo metu buvo pasiūlyta „wordu“ surinkti kompiuterinį tekstą. Juokingiausia, kad tokią užduotį turėjo vykdyti ir su pagyrimu Anykščių J.Biliūno gimnaziją baigusi „šimtukininkė“ “, – stebėjosi mano dukra, teigdama, jog „projekto koordinatorei mes atrodėme visai nemotyvuoti, kai, būdami bedarbiais, bet trykšdami dideliu noru užsidirbti savo pinigų, atsisakėme dalyvauti kokioje nors savanorystėje, tarkim, Anykščių Raudonajame kryžiuje parūšiuoti iš labdaros skirtus skudurus“. Darbo biržoje užsiregistravę jaunuoliai tikisi, kad darbo biržos specialistai padės surasti darbą, kai tuo tarpu įsiregistravusiems darbo biržoje jaunuoliams tris mėnesius būtinai reikėjo lankyti, jų manymu, absoliučiai nieko būsimam gyvenimui nedavusias projekto „Pasitikėk savimi“ paskaitas. „Kai vieną kartą mes atsisakėme spręsti mūsų koordinatorės paruoštą keliolikos lapų lyderystės testą, ji ėmė šaukti, kad tokių nemotyvuotų žmonių ji esą nėra mačiusi, išbėgo iš kabineto ir sakė skambins į Vilnių, kad su Anykščių jaunaisiais bedarbiais negalima susikalbėti“, – juokėsi iš eilinio pasisėdėjimo, finansuojamo ES milijonais, grįžusi mano dukra, teigdama, jog projekto vykdytojai darbo nesusiradusius jaunuolius laikė visiškais nevykėliais ir kalbėjo vos ne tokiomis temomis, kurios dar svarbios gali būti vos ne darželinukams…
Gal mano duktė sutirštino spalvas? Todėl nutariau atsiversti Darbo biržos internetinį puslapį ir paskaityti, kaip vyko projekto įgyvendinimas kituose rajonuose. „Jaunimui skirtas projektas ,,Pasitikėk savimi“ suteikia galimybę jaunuoliams ne tik įgyti naujų žinių, praktikos ir naujų įgūdžių, bet ir išvykti į edukacinę kelionę. 2014 metų kovo 27 dieną projekto dalyviai išvyko į Anykščius. Dalyviai aplankė garsųjį Puntuko akmenį, taip pat lankėsi ,,Arklio“ muziejuje, kuriame laukė edukacinė programa. Jaunuoliai buvo supažindinti su molinių indų gamyba, juvelyrinių gaminių, kalvystės subtilybėmis, o taip pat turėjo galimybę sužinoti, kaip senovėje buvo kepama duona. Po supažindinimo jaunuoliams buvo suteikta galimybė patiems pasidaryti ir išsikepti naminės duonos, kurią vieni, neatsispirdami nuostabiam kvapui, suvalgė tuoj pat, o kiti parvežė namiškiams lauktuvių. Jaunuoliams taip pat buvo paruošta kaimiška vakarienė, su pečiuje kepta mėsyte, bulvėmis, kaimišku sūriu su medumi ir kitais skanėstais. Po smagios dienos dalyviai namo keliavo pilni gerų emocijų, tačiau tuo pačiu ir liūdėdami, kad jų dalyvavimas projekte jau baigėsi“, – rašoma apie Alytaus rajone vykdomą analogišką projektą.