Budrių bendruomenė, kuri jungia Šovenių, Budrių, Jurgėnų, Jusiškio kaimų gyventojus, sužinojusi apie planuojamą statyti didžiulį – iki 47 (iki 470 MW bendros galios) – vėjo elektrinių parką Kavarsko ir Traupio seniūnijose teigia, kad tokia žinia jiems buvo netikėta – bendruomenės valdyba nebuvo informuota apie šias statybas, o gyventojai baiminasi dėl jėgainių poveikio aplinkai ir sveikatai.
„Anykšta“ uždavė keletą klausimų elektrines ketinančiai statyti Vilniuje registruotai bendrovei UAB „Aušrinis“ pie planuojamą vėjo elektrinių parką Anykščių rajone.
Į klausimus atsakė UAB „Aušrinis“ bendrovės direktorė Inga Baronienė.
– Kodėl pasirinktas toks didelis – 47 vnt. – planuojamų statyti vėjo elektrinių skaičius Kavarsko ir Traupio seniūnijose?
– Poveikio aplinkai vertinimo pranešime nurodytas maksimalus skaičius su žodeliu iki 47 vnt. t. y. vėjo elektrinių gali būti ir 10 ir 20, priklausomai nuo to, kaip vyks poveikio aplinkai vertinimo procesas ir kitos su vėjo elektrinių vystymu susijusios procedūros.
Pažymėtina, kad UAB „Aušrinis“ pasirinko teritorijas šiose seniūnijose, nes jos, pagal Anykščių rajono savivaldybės bendrojo plano sprendinius, patenka kaip į potencialiai tinkamas vėjo elektrinių vystymui zonas.
– Kokią naudą gautų bendruomenės (Budrių ir Traupio) ir aplinkinių artimiausių namų gyventojai, jei elektrinių parkas būtų pastatytas?
– Nauda būtų gana ženkli visais atžvilgiais. Pagal atsinaujinančių energetikos išteklių įstatymą, vėjo elektrinių statytojai kasmet bendruomenėms turės mokėti gamybos įmokas. Už 1 kW vėjo elektrinės galios (kuris sugeneruotų 3126 kilovatvalandes per metus), statytojas turėtų mokėti 3,13 eurų per metus, t. y. nuo 1 vėjo elektrinės, jei tarkim jei ji bus 7000 kW (7 MW) galios, statytojas turės sumokėti – 21882 eurų. O pavyzdžiui, jei Kavarsko ir Traupio seniūnijose būtų įgyvendintas maksimalus 47 vėjo elektrinių skaičius, tai bendruomenių biudžetas kasmet būtų papildytas 1028454 eurų. Į šią gamybos įmoką neįeina savivaldybei mokamas nekilnojamojo turto mokestis, kuris taip pat sudarytų gana ženklią sumą ir prisidėtų prie kasmetinio savivaldybės biudžeto. Net nereikia kalbėti, kad šis vėjo elektrinių parkas prisidėtų prie mažesnių elektros kainų, nes yra statomas privačiomis lėšomis, be jokių subsidijų, prisidėtų prie energetinės nepriklausomybės ir galiausiai prisidėtų prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
– Kada numatoma vėjo elektrinių parko statybų pradžia?
– Vėjo elektrinių statybų pradžia galėtų įvykti anksčiausiai po dvejų metų, jei nebūtų biurokratinių trikdžių. Pavyzdžiui, neseniai Europos sąjunga priėmė direktyvą, pagal kurią vėjo elektrinių vystymas iki statybų pradžios turi trukti ne ilgiau kaip vieneri metai, tačiau kol kas Lietuvoje neturime tokio parko, kuris būtų įgyvendintas greičiau nei 2–3 metai.
– Kokių priemonių būtų imtasi, kad būtų sumažintas neigiamas poveikis gamtai ir žmonėms?
– Dabar mes išleidome tik pranešimą apie poveikio aplinkai vertinimo pradžią – šiuo metu yra užbaigiami paukščių ir šikšnosparnių tyrimai ir aplinkosaugos ekspertai rengia poveikio aplinkai vertinimo dokumentą, kuriuo vėjo elektrinės bus suplanuotos taip, kad neigiamo poveikio gamtai ir žmonėms nebūtų.
Kai bus parengtas dokumentas, jis bus paviešintas, po to bus jo pristatymas, kurio metu bus galima susipažinti su vėjo elektrinių vietomis, užduoti klausimus ir išdiskutuoti visus kitus svarbius klausimus.
– Koks mažiausias atstumas nuo vėjo elektinių iki artimiausių gyventojų sodybų galimas ir ar jis yra išlaikytas projekte?
– Mažiausias atstumas nuo vėjo elektrinių iki artimiausių gyvenamųjų sodybų – vėjo elektrinės sanitarinė apsaugos zona – pagal higienos normą – 45dbA nakties metu. Ši zona paprastai modernių vėjo elektrinių būna iki maždaug 200 metrų. 2022 metų liepą energetikos ministerija priėmė proveržio įstatymą, kuriuo papildomai nustatė atstumą (keturi vėjo elektrinės bokšto aukščiai), į kurį patenkančių gyvenamųjų sodybų savininkai gali sudaryti susitarimus su vėjo elektrinių statytoju ir gauti kasmetinę kompensaciją. Jei savininkas ir vėjo elektrinių statytojas nesusitaria, vėjo elektrinė patraukiama. Šis pakeitimas atliktas dėl to, kad naudą – kompensacijas – turėtų gauti vietos gyventojai, o ne gretimų žemės ūkio žemių savininkai, kurie, pavyzdžiui, net negyvena prie vėjo elektrinių.
– Kai kurie ūkininkai teigia, kad elektrinių statybos vietos pažymėtos jų nuosavybės teise valdomose žemės sklypuose, nors sutikimo statyti vėjo jėgaines ūkininkai nėra davę. Gal galite pakomentuoti?
– Šiuo metu yra paviešintas pranešimas apie poveikio aplinkai vertinimo pradžią su preliminaria vėjo elektrinių išsidėstymo schema, t. y. tai nėra galutinių vėjo elektrinių vietų išsidėstymo schema, sprendiniai visiškai preliminarūs ir galutinės vėjo elektrinių vietos paaiškės atlikus poveikio aplinkai vertinimą (įvertinus daugybę aplinkosauginių bei visuomenės sveikatos faktorių), o jo rezultatai bus paviešinti ir kaip paminėjome, pristatyti viešo susirinkimo su visuomene metu. Vėjo elektrinės nebus ir negali būti statomos žemės sklypuose, kuriuose nėra gauti žemės savininkų sutikimai.
kas ir už kokias lėšas pasibaigus naudojimo laikui išardys tą didžiulį vėjo elektrinės pamatą ir atkurs buvusią dirbamą žemę?
o kaip ir kas ir už kokias lėšas utilizuos pasibaigus eksploatacijos laikui?
Ieškokitės individualiai informacijos, JAV, Kanadoje, Prancūzijoje jau atsikandę šito gėrio. Lietuviška raktinė frazė – vėjo jėgainių afera. Vien tai, kad statoma iki poveikio paviešinimo, kuris taip pat gali būti suformuotas naudingas statytojams, jau kelia klausimus.
Nesvarbu kad nėra oro linijos nutiesia kabelius iki reikiamos vietos
Adresas Subačiaus g. 1-1, LT-01302 Vilnius
Mobilus telefonas Ausrinis Mobilus telefonas
Grynasis pelnas 2022: 0 € Plačiau ›
Įstatinis kapitalas 2 500,00 €
Įmonės amžius 2 metai 1 mėnuo 6 dienos
ar tokia imone jums mokes milijonus? juk ji net vadovo neturi, ji jokiu mokesciu nemoka,
neuzkibkit zmones ant melo, priesinkites, samdykit teisininkus. kaip graziai raso – atstumas galimas nuo pastatu 200 metru, nors pati jegaine su sparnu yra iki 300 metru, vadinasi jei grius tai tiketina kad jusu namelio neliks, jei sparnas nukris, nukristi jis gali ir uz 800 metru. kai taip ivyks bus tik jusu kalte, nes sakys kad jus sutikot su rizika. Del zemes uzdes apribojimus statyti visam laikui, o kai jegaines po kelesdesimt metu taps nebereikalingos, po zeme betonuotos futbolo aikstes bus jusu galvos skausmas, jas utilizuot bus brangiau nei pastatyt. Negana to juns iskels zemes mokesti, nes jos verte sokteli labai daug ir tu pinigu , taip zadamu jus nematysit. Tik nesuprantu kur ziuri rajono valdzia kad negina savo gyventoju
Lobistai padarė įtaką Seimo politikams, pastarieji Vyriausybės ministerijų atstovams, toliau savivaldybės politiniams vadovams, kurių pavaldume savivaldybės administracijos vadovai leido architektūros ir urbanistikos specialistams nužymėti ir pateikti į bendrąjį planą rajono teritorijos žemės sklypus, priskirtinus saulės ir vėjo jėgainių vystymui be atlikto jų galimo poveikio aplinkai ir be derinimo su vietos bendruomenių gyventojais.
Nesistebėkite, kad taip demokratinė valdžia, nusprendė, nes ji galvoja tik maksimaliai 4-ų metų laikotarpiu į priekį, o kaip ir kas po to – ne jų rūpestis.
Gal LR Konstitucija ir joje surašytos piliečio teisės dar leidžia ginti asmens gyvenamis teritorijos nepažeidžiamumą, bet be Teismo nėra tikimybės savo teises įrodyti.
Pasvarstymas… įdomu į kurią elektros liniją bus tiekiama elektrinių pagaminta elektra, Litgrid linijų arti tai nėra.
Jei per 1 metus 1 028 454, tai asfaltas iki Budrių bus po 6 metų, nes reikia 4 km.
Galėtu buti vėjo malūno daugiau ir bus vėjo malūno daugiau sveikata niekam nerūpi ,vysiems rūpi tik pinigai.
Kam nors pakankė? Vokietijoje ir Danijoje nekenkia, o lietuvių organizmai turi kažkokį specialų geną? Buvo laikas, kai durneliai tikėjo, kad važiuojant greičiau kaip 40 km. per valandą žmonės turi mirti.
Jokie pinigai nekompensuos žmogaus sveikatos. Padidomėkit,kiek vėjo jėgainių stovi prie jų statytojų namų.
Nusimeskime kaukes
PONAI !!!Pagal suma gaunasi apie 1% atiduodama elektros energijos bendruomenems. Jei ta 1% isdalintu Budriu
gyventojams, kas mano skaiciavimu galetu atsipute sildytis trobas paprastais elektriniais katilais. Nei brangiu silumos siurbliu pirkti, nei labai trobas siltinti reiktu, galetu vedinti net ziemos metu atsipute.
Tai ir kai kiekviena kaimo troba efekta realiai savo nugara jaustu ir poziuris kitas.
Bet kai ta milijona panaudos rajono kulturingosios paputusios lupytes vaizduodamos aukstaja pakyleta rase. Tai zmonems dar didesne depresija nuo patyciu butu…
Svarbiausia yra pinigai , kas žmogui bus niekam nerūpi. Tas pats ir su telefono bokštais
Zala ,daromos gamtai ir gyventojams milziniska ,visi pazadai buna tik iki leidimu isdavimo.O apie ju atseit sumokamus mokescius cia jau atskira tema .tradiciskai buna parodyta ,kad jokio pelno nera ,vieni nuostoliai