Šiemetinis „Velnio akmuo“ jau tradiciškai stebina ir pasirinktų muzikos stilių įvairove, ir plačia festivalyje dalyvausiančių grupių geografija. Šįkart festivalio organizatoriai pristato keturias stilistiškai skirtingas bei geografiškai nutolusias grupes: skandinavus „October Tide“, „Ondskapt“ ir „Hellish Outcast“ bei italus „Forgotten Tomb“.
Šiemetinis „Velnio akmuo” jau tradiciškai stebina ir pasirinktų muzikos stilių įvairove, ir plačia festivalyje dalyvausiančių grupių geografija. Šįkart festivalio organizatoriai pristato keturias stilistiškai skirtingas bei geografiškai nutolusias grupes: skandinavus „October Tide”, „Ondskapt” ir „Hellish Outcast” bei italus „Forgotten Tomb”.
„October Tide”- poetiški, bet sunkūs metalo gigantai
„October Tide” – švedų doom/death metalo grupė, neseniai atsikūrusi po ilgos pertaukos ir su nauja energija sugrįžusi į metalo muzikos sceną. Tai itin garbingas festivalio svečias, pirmąkart koncertuosiantis ir Lietuvoje, ir apskritai Baltijos šalyse.
Viskas prasidėjo 1995 metais, kai du tuometiniai legendinės doom/death metalo grupės „Katatonia” nariai, Jonas Renkse ir Fred Norrman, įkūrė bendrą muzikinį projektą, kurį dabar žinome kaip „October Tide”. 1997-aisiais grupė debiutavo su plačiai pripažintu albumu „Rain without End”, kurį sunkiosios muzikos žurnalas „Decibel” apibūdino kaip ypatingą, unikalų ir neprilygstamą. Po dvejų metų „October Tide” išleido antrąji pilnametražį albumą „Grey Dawn” ir… netrukus iširo.
2010 m. pradžia žymi naują „October Tide” istorijos laikotarpį. Įvyko vienuolika metų metalo muzikos fanų lauktas „October Tide” „prisikėlimas”. „October Tide” atsikūrė su nauja sudėtimi ir išleido naują albumą pavadinimu „A Thin Shell”. Dabar grupę sudaro penki nariai, tarp kurių yra neseniai Katatonia palikęs gitaristas Fredrik Norrman, vokalistas Tobias Netzell, bei bosistas Pierre Stam, muzikuojantys ir progresyviojo melodic death metalo grupėje „In Mourning”, kuri taip pat pasirodys „Velnio akmenyje”.
Naujausias „October Tide” darbas „A Thin Shell” (2010), kurį išleido prestižinė ekstremaliosios muzikos leidykla „Candlelight Records”, jau yra susilaukęs daugybės puikių įvertinimų. Viena vertus, „A Thin Shell” skambesys yra kiek atmosferiškesnis ir, anot pačių muzikantų, erdvesnis, kokybiškesnis. Kita vertus, įrašinėjant albumą buvo stengiamasi nenutolti nuo pagrindinės „October Tide” muzikos koncepcijos („sunkūs” rifai, brutalus vokalas, šiek tiek dinamikos bei melodingumo, nesudėtinga instrumentuotė) ir ankstenės grupės muzikavimo tradicijos. Pasak muzikantų, kuriant albumą buvo stengiamasi neprarasti dešimtojo dešimtmečio dvasios.
„October Tide” dažnai apibūdinami kaip vieni stipriausių žanro atstovų ir yra priskiriami sunkiosios muzikos elitui. „Velnio akmuo” – ypatingai reta proga pamatyti ir išgirsti šią grupę gyvai atliekant naujausius bei taip ilgai „undergrounde” garbintus senesniuosius kūrinius.
„Forgotten Tomb” – skandalingas ekstremalios muzikos ir provokuojančios ideologijos užtaisas
Black/doom metalo kolektyvas „Forgotten Tomb” susibūrė 1999-aisiais Italijoje. „Forgotten Tomb” tikriausiai galima laikyti viena skandalingiausių ir ekscentriškiausių šio žanro grupių. Grupės nariai garsėja keistais, dažnai su tradicine morale prasilenkiančiais pasisakymais bei didžiajai visuomenės daliai nepriimtinos ideologijos propagavimu.
„Forgotten Tomb” nepasikuklina save įvardyti kaip vieną lyderiaujančių vadinamosios „trečiosios bangos” black metalo grupių bei teigia, kad jau black metalo klasika tapę grupės darbai „Songs To Leave” (2002) bei „Springtime Depression” (2003) sąlygojo naujo subžanro – depressive black/doom metal -atsiradimą. Apskritai savęs nuvertinimas, savikritiškumas, kaip ir meilė žmonijai bei tolerancija, yra sąvokos, visiškai nederančios prie „Forgotten Tomb” filosofijos.
Grupė per savo gyvavimo laikotarpį nuolat tobulėjo ir keitė muzikos stilių. Trečiasis grupės albumas, plačiai pripažintas „Love’s Burial Ground” (2004), buvo tarsi grandis tarp gana tradiciškai skambančių pirmųjų albumų bei kol kas naujausio „Forgotten Tomb” darbo – 2007-aisiais išleisto „Negative Megalomania”, kuriame atsispindi įvairiapusiška ne tik metalo, bet ir roko muzikos įtaka.
Bėgant laikui kito ne tik muzikinė, bet ir ideologinė „Forgotten Tomb” pusė. Pradėję su savęs žalojimo aktais, savidestrukcija ir depresija, muzikantai perėjo prie į išorę nukreiptos agresijos deklaravimo, pasireiškiančio neapykanta bei netolerancija, nukreipta prieš nesubrendusius, nesugebančius savarankiškai mąstyti, prisitaikėliškus visuomenės narius. Tačiau kaip kai kuriuose „Forgotten Tomb” dainų tekstuose bei pasisakymuose galima įžvelgti šiek tiek saviironijos, taip ir muzikoje niūrią nuotaiką kai kada praskaidrina melodingi intarpai.
Dar šių metų balandžio mėnesį „Forgotten Tomb” planuoja išleisti naują albumą, taigi tikėtina, kad per grupės pasirodymą nuskambės ne tik senųjų, bet ir pačių naujausių kūrinių.
„Ondskapt”. Blogio sukurtieji
Dar vieni festivalyje pasirodysiantys švedai – black metalą atliekantys „Ondskapt”. Išvertus iš švedų kalbos, „Ondskapt” reiškia „sukurti blogio”. Savo manifestacijoje grupės nariai tikina, jog siekia, kad klausytojas pajustų tikrąją black metalo atmosferą ir mįslingą reikšmę, slypinčią už jos.
Per vienuolika gyvavimo metų „Ondskapt” yra išleidę tris albumus, pasižyminčius kokybišku švediško black metalo skambesiu ir įtaigiais tekstais, kurie, kaip ir manifestas, demonstruoja savitą grupės požiūrį į vertybes, žmoniją, gyvenimą ir mirtį. „Ondskapt” sudaro profesionalų, grojančių tokiuose projektuose kaip IXXI bei „Valkyrja”, komanda. „Ondskapt” darbus leidžianti leidykla „Osmose Productions” kolektyvą apibūdina kaip švediško black metalo monumentą. Nenuostabu, kad gitara šioje grupėje yra grojęs ir jos veikloje dalyvavęs skandalingųjų norvegų „Shining” vokalistas Niklas Kvarforth.
„Hellish Outcast”
„Hellish Outcast” – modernų ir netradicinį thrash metalą atliekantys norvegai, susibūrę 2001-aisiais metais Bergeno mieste. Grupės vokalistas – garsiųjų „Keep of Kalessin” lyderis, charizmatiškasis Torbjørn „Thebon” Schei. „Hellish Outcast” muzika brutali, bet ne monotoniška. Kol kas „Hellish Outcast” yra išleidę tik vieną demo albumą bei EP, bet, pasak grupės narių, pilnametražis albumas jau įrašytas, tik dar nėra išleistas. Tačiau grupės kompetencija pasirodyti gyvai nekelia abejonių: „Hellish Outcast” yra dalyvavę žymiausiuose Norvegijos sunkiosios muzikos festivaliuose bei dažnai apibūdinami kaip agresyviausiai gyvuose pasirodymuose atrodanti grupė iš Bergeno.