Didžiosios metų šventės dažnai dovanoja ne tik teigiamas emocijas, bet ir iššūkius. Kelionės pas gimines, valgiais nukrauti stalai ne vieno lietuvio ateinančio savaitgalio planuose. Specialistai pastebi, kad per šventes pastebimai padidėja nelaimių rizika, o po švenčių – negaluojančiųjų ir maistu apsinuodijusių tautiečių, kurie traukte traukia į gydymo įstaigas.
„Didesni žmonių susibūrimai, daug po šventės likusio maisto, ilgas savaitgalis – aplinkybių rinkinys, žadantis, kad bus ir infekcinių ligų, ir apsinuodijimų, ir nelaimių, kuomet rankoves turi pasiraitoti ne tik medikai, bet ir policijos pareigūnai“, – sako Marek Ernest Goliančik, BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas.
Netikėtos dovanėlės – virusai ir bakterijos
„Po šeimos švenčių dažniausiai pagausėja tiek ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, tiek virškinimo sistemos ligomis sergančių pacientų. Ambulatorinėje grandyje ši tendencija yra tikrai aiškiai pastebima“, – sako Jevgenij Kurovskij, „InMedica“ klinikos šeimos gydytojas.
Gydytojo teigimu, didesnį saugumą nuo užkrečiamųjų ligų padidintų supratimas, kad jaučiant peršalimo simptomus nereikėtų jungtis prie šeimos susibūrimų, nes taip išauga virusinių infekcijų platinimo tikimybė. Niekur nedingo ir Covid-19. Nors daugelis gyventojų yra pasiskiepiję, o medikai kur kas geriau nei prieš dvejus metus žino, kaip ją gydyti, ši liga vis dar grėsminga. Ypač – vyresnio amžiaus žmonėms.
Gausiai nukrauti stalai kelia pavojų ir virškinimo traktui. Ne tik dėl nesaikingo maisto vartojimo, bet ir dėl įpročio neišmesti po švenčių likusio maisto.
„Raginčiau valgyti su saiku, kontroliuoti porcijų dydį, stengtis nemaišyti daug skirtingų maisto produktų ar patiekalų. Po švenčių likusį maistą galima valgyti tik tuo atveju, jei jis buvo saugomas tinkamomis sąlygomis ir nėra pasibaigęs produktų galiojimo laikas pagal gamintojo rekomendacijas“, – sako J. Kurovskij.
Pagausėja nelaimių
M. E. Goliančik teigimu, papildoma laisva diena tarsi atriša rankas ir mažina atsakingumą. Dėl to dažniau stinga atidumo, priimami neatsakingi sprendimai, didėja nelaimių rizika.
„Didžiųjų švenčiu laikotarpiu nelaimių rizika didėja keliskart. Žmonės dažniau keliauja pas artimuosius, skuba įsigyti švenčių stalui reikalingų pirkinių. Pastebime, kad eismo įvykių skaičius išauga švenčių išvakarėse, todėl vertėtų tiek keliones, tiek šventinį pirkinių sąrašą planuoti iš anksto, kad netektų verstis per galvą“, – pataria draudimo ekspertas.
Policijos departamento duomenimis, 2021 m. ilgąjį Velykų savaitgalį policijoje užregistruoti 5823 pranešimai apie įvykius, o 2022 m. ilgąjį Velykų savaitgalį – 5581 pranešimai.
„Natūralu, kad per šventes ir ilguosius savaitgalius policijos pareigūnai turi daugiau darbo ir iškvietimų. Žmonės labiau atsipalaiduoja ir yra nusiteikę švęsti bei gausiau vartoti alkoholį. Per ilguosius šventinius savaitgalius padaugėja smurto artimoje aplinkoje atvejų, viešosios tvarkos pažeidimų, su dalyvavimu eisme susijusių pažeidimų“, – sako Policijos departamento komunikacijos skyriaus patarėja Revita Janavičienė.
Ilgapirščiai nesnaudžia
Šventės – pats darbymetis vagišiams. Pas artimuosius keliaujančių žmonių turtas masina vagis, todėl specialistai ragina pasirūpinti savo namų ir jame esančio turto saugumu.
„Nors pastaraisiais metais stebima bendra vagysčių mažėjimo tendencija, vis dar tenka konstatuoti, kad per šventes vagiliai dažniau užsuka ne pas artimuosius, o į svetimus namus. Todėl labai svarbu namų kieme nepalikti vertingų daiktų, netraukti dėmesio pro langus matomomis vertybėmis. Nepaisant technologinės pažangos, geriausia namų apsaugos sistema yra kaimynų dėmesys. Prieš išvykdami paprašykite jų kartkartėmis atkreipti dėmesį, ar aplink nesisukioja įtartini asmenys“, – pataria M. E. Goliančik.
Tuo metu policija atkreipia dėmesį neužmiršti užrakinti namų durų, langų, balkono durų, įjungti signalizaciją. Automobilių salonuose nepalikti savo asmeninių net ir nevertingų daiktų, rankinę, piniginę pasiimti su savimi. Niekada nepalikti atrakintų automobilio durų ar atidarytų langų bei stoglangių. Vairuotojus pareigūnai ragina būti atidžiais, drausmingais ir atsargiais, važiuoti saugiu greičiu, gerbti save ir kitus eismo dalyvius.
Kai ateina ivairios šventės ir suėjimas tada prasideda ėdimas ir gerimas.Stengemasi ko daugiau paimt i savę maisto ir ivairaus gėrimo.Nes nuo vienų švenčių iki kitų tu buvai nedavalges ir nedagėres.Paskui prasideda problemos,vaidai muštynes,greitoji kviečiama.Po visų švenčiu keliauji i polikliniką pas medikus.Nes po tokio ėdimo ir gerimo maratono suslubuoja sveikata.Tokiose šventėse dažniausia prarandama saikas prasmė,kas yra Kalėdos,Velykos kitos šventės.Gaila,bet tokia tai realybė,
Nereik tiek ryt kad būtu bloga .
Su geromis sventemis jus ponai komentatoriai.