Pradėti savo verslą kaime nėra paprasta, tam reikalingos nemenkos pradinės investicijos. Į pagalbą pradedantiems verslininkams ateina Europos Sąjungos (ES) parama – jau nuo lapkričio 2 d. jie kviečiami naudotis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ siūlomomis galimybėmis.
Paraiškas bus galima teikti iki š. m. lapkričio 30 d. Šiam paraiškų priėmimui skirta 3,4 mln. Eur iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ir valstybės biudžeto lėšų.
Šios priemonės prioritetas – socialinės įtraukties skatinimas, skurdo mažinimas ir ekonominė plėtra kaimo vietovėse. Parama teikiama ne žemės ūkio verslui kurti – ja siekiama įvairinti veiklą, kurti mažas įmones ir darbo vietas.
Parama skiriama fiziniams asmenims, nevykdžiusiems ekonominės veiklos nuo 2017 m. gegužės 2 d. iki 2018 m. gegužės 2 d., taip pat naujai įsteigtiems (registruotiems ne anksčiau kaip prieš 6 mėn. iki paraiškos pateikimo) privatiems juridiniams asmenims.
Didžiausia paramos suma verslo planui įgyvendinti – 40 000 Eur. Finansuojama iki 100 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.
Tinkamomis finansuoti pripažįstamos šios išlaidos: statinių statyba, rekonstravimas ir (arba) kapitalinis remontas, naujos technikos ir (arba) įrangos įsigijimas, verslo infrastruktūros kūrimas, bendrosios išlaidos.
Paraiškos ir papildomi dokumentai (popierine forma) turi būti pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos. Kitais būdais (pvz., paštu, per kurjerį, faksu arba elektroniniu paštu ir kt.) pateiktos paraiškos nepriimamos.
Numatyti pasikeitimai
Palyginti su 2017 m. ne žemės ūkio verslų pradžios finansavimo sąlygomis, 2018 m. numatyti šie pakeitimai:
1) sumažintas neremiamų veiklų sąrašas. Nuo šiol be kitų remiamų ne žemės ūkio verslų bus remiama mažmeninė prekyba, konsultavimas buhalterinės apskaitos ir mokesčių klausimais, taip pat stovyklaviečių įkūrimas ir veikla;
3) supaprastinti reikalavimai valdyti nekilnojamąjį turtą. Nuo šiol įrodymai, kad nekilnojamasis turtas, į kurį planuojama investuoti paramos lėšomis, valdomas teisėtai, galės būti pateikti ne kartu su paraiška, o vėliau – iki paramos sutarties pasirašymo dienos;
4) patikslinti atrankos kriterijai. Pirmumo balai projektui teikiami, jeigu įsipareigojama sukurti ir projekto kontrolės laikotarpiu išlaikyti daugiau negu 1 darbo vietą; jeigu projektas įgyvendinamas savivaldybėje, kurioje nedarbo lygis aukštesnis nei vidutinis Lietuvoje; jeigu pareiškėjas yra neseniai (1 m. iki paraiškos pateikimo) iš emigracijos grįžęs asmuo; jeigu pareiškėjas arba jo sutuoktinis yra gavęs subsidiją būstui kaimo vietovėje įsigyti pagal Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą; jeigu pareiškėjas ilgiau negu 1 metus yra registruotas kaimo vietovėje; jeigu pareiškėjas yra iki 40 m. arba vyresnis negu 54 m.; jeigu pareiškėja – moteris;
5) supaprastintos paramos paraiškos ir verslo plano formos.