LR Seimo narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Antanas Baura bauriškai delikačiai, tačiau pakankamai aiškiai per Anykščių pilies projekto pristatymą pasakė, kad šalies valdžia nėra linkus skirti pinigų pilies statyboms, o ją statyti rajono biudžto lėšomis – savižudiška.
Tačiau Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis tikino, kad jei Lietuvos Seimas ir Vyriausybė neskirs pinigų, lėšų ieškos plačiajame pasaulyje.
Aukštins piliakalnį
Pilies projektą anykštėnams pirmadienį pristatė jo rengėjų UAB „Urbanistika“ komanda. Projekto autorius Vytautas Meškauskas atskleidė, kokia, jo įsivaizdavimu, turėtų būti pilis, kaip turėtų būti atlikti techniniai sprendiniai. Pasirodo, ant dabartinio piliaklanio ketinama vežti žemes ir piliakalnį aukštinti. Archeologas dr. Gintautas Zabiela aiškino, kad šis sprendimas jam patinka, nes piliakalnis taps panašesniu į viduramžiškąjį, o be to, įrengiant pamatus ir komunikacijas bus mažiau pažeistas istorinis piliaklnio sluoksnis.
V.Meškauskas vietoj grindų pilyje siūlo įrengti aslą. Dėl aslos kilo diskusijų. Projekto rengėjai aiškino, jog “asla” greičiau sąlyginis pavadinimas – joje galėtų būti įrengtas grindinis šildymas, o pagrindui būtų naudojamas ne grynas molis, o jo mišinys su kitomis medžiagomis.
„Rangovas atveš tris „kamazus“ molio ir sudrėbs „šiupeliais“ – aiškindamas, kad medžiagas reikia tiksliai apibūdinti, ironizavo savivaldybės administracijos Statybų skyriaus vedėjas Ramūnas Žemaitis.
Pirmajame etape ant Šeimyniškėlių piliakalnio turėtų būti pastatytas 240,79 kv. m statinys. Vizualiai atrodo, jog tai bus tik kiek daugiau nei dešimtadalis ketinamo užstatyti ploto. Tačiau meras K.Tubis tikino, kad pirmajame pilies staybų etape bus atlikta apie trečdalį staybos darbų – kituose etapuose didelę dalį statybų sudarys galerijos, taigi pagal kvadratūrą – mažas plotas ir techniškai nesudėtingi statiniai.
Pilis bus dengiama lentomis. Pirmajame etape turėtų būti įrengti penki sanitariniai mazgai, piliaklanyje įkastos talpos su vandeniu. Meras K.Tubis siūlė priešgaisrinio rezervuaro klausimą spręsti užtvenkiant upelį piliakalnio papėdėje – projektuotojai sakė, šį mero pasiūlymą svarstys.
Archeologas dr.G. Zabiela aiškinosi, kas ir kur į piliaklnį bus įkasama – mokslininkas tikino, kad jam svarbiausia, jog nebūtų pažeista archeologiškai dar neištyrinėta piliaklnio dalis.
Pagal priešgaisrinius reikalavimus į pilies teritoriją turėtų lengvai patekti ugniagesiai gelbėtojai. “Ugniagesiams gelbėtojams teks nusipirkti siauresnį automobilį“, – įronizavo meras. O Seimo narys, konservatorius Sergejus Jovaiša jau net neironiškai, o sarkastiškai mestelėjo: „Dar nepastatėte, o jau ruošiatės gesinti.”
Apatiniai pilies vainikai bus iš ąžuolo, toliau – 30 cm storio egliniai rąstai, o bokštų viršutinė dalis konstruojama iš 22 cm rąstų. Dar kalbėta, kad ateityje pilies rąstus gabūt reikėtų apdrabstyti moliu…
Panašu, kad vietoje laikinojo kelio į Šeimyniškėlių piliakalnį bus nutiestas “normalus” kelias – personalui ir ugniagesiams.
Degins Gurklį…
A.Baura apie pinigus kalbėjo kelis kartus. “Nuotekos, elektra… Kiek tai kainuos? Ar automobilių aikštelė – tai tiks savivaldybės reikalas ar prisidės kelių direkcija?” – klausė Seimo narys. Meras K.Tubis tvirtino, kad Kelių direkcija savo lėšomis jau projektuoja aikštelę prie Naujųjų Elmininkų kitoje pusėje kelio. Pasak mero, jau sutarta, jog ant Svėdasų kelio bus pastatytas šviesoforas, padėsiantis turistams apsiekti pilį.
Meras K.Tubis aiškino, kad kol kas nėra ko kalbėti nei apie pinigus, nei apie galimą darbų pradžią, nes ankstesnis rangovas Povilas Gurklys 30 proc. konkursinę kainą numažino, bet pilies taip ir nepastatė. „Siūlau jį paaukoti“, – toliau išsidirbinėjo S. Jovaiša. „Pilyje bus numatyta vieta aukojimui“ – S.Jovaišos sąmojį pagavo projektuotojas V. Meškauskas.
Profesorius istorikas Antanas Tyla mero paprašytas tarti žodį sakė, kad pilies statybų idėją palaiko ir pasitiki kolega dr.G.Zabiela.
Antanas Baura kalbėjo
“ne į natą”
Paprašęs žodžio A.Baura sakė, kad jam pilis yra gražu, tačiau yra keletas klausimų. „Ar pats geriausias laikas pilies statyboms nėra praėjęs? Ar tebeturime visuomenės palaikymą statyboms?” – retoriškai klausė A.Baura. Pasak jo, jeigu Valstybės investicijų programoje atsiras lėšų, tada galime pilį statyti, tačiau valdančiosios daugumos atstovas aiškino, kad Vyriausybė laikosi taktikos nepradėti naujų objketų, baigti anksčiau pradėtus. A.Baura kalbėjo, kad net Kaunas nedrįso meisto biudžeto lėšomis tęsti Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcijos. Taip pat jis priminė, kad 7 mln. litų kainavęs garsiausias rajono objektas Lajų takas pastatytas ne rajono lėšomis, o gavus investicijas. “Valstybės biudžetas, o tuo pačiu ir VIP-as bus patvirtintas gruodžio 12 dieną”, – lyg ir labai aiškiai, kad pinigų piliai nebus pasakė A.Baura, tačiau rajono valdžia juo nepatikėjo.
Tiesa, pirmasis oponavo dr. G.Zabiela sakydamas, kad pilis, kurios sąmata vis dar neaiški, “Lietuvos biudžetui juokingi pinigai”. “Realiai mes tikimės iš Antano ir iš Sergejaus paramos visų lygių klausimų sprendimu” – teniso kamuoliuką į A.Bauros pusę grąžino meras. O paskui, lyg ir pagrasino: “Jei nebus Seime ir Vyriausybėje paramos – Pasaulyje yra įvairiausių fondų.” Dar meras sakė, kad rajono biudžete yra sutaupyta labai daug pinigų. Vicemeras Sigutis Obelevičius paremdaams merą kalbėjo, kad svarbiausia pradėti darbus, o “paskui jau ieškoti kitokių alternatyvų”. “Darbar reikia užbaigti techninį projektą ir pasirašyti rangos sutartį.” – ryžtingas buvo ir savivaldybės adminsitracijos direktorisu Audronius Gališanka.
Žodį tarė ir Kvarsko klebonas dr. Nerijus Vyšniauskas. “Išnaikinkim dvarus, pilis. Tada nieko nebeliks, Lietuvos nebeliks.” – aiškino kelbonas.
“Zirzeklių daug, bet ne į juos reikia orentuotis.” – vyšnaitę ant torto uždėjo meras K.Tubis.