Vilniaus paveikslų galerijoje ketvirtadienį atidaroma paroda, kurioje eksponuojamos Rokiškio dvaro vertybės.
Parodoje „Uždegta Monmartro ugnies: Rokiškio dvaro meno kolekcija“ pirmą kartą kaip visuma bus rodomos dvaro vertybės, saugomos Rokiškyje, Kaune ir kitur, pranešė Lietuvos dailės muziejus.
Vilniuje eksponuojamos kolekcijos pagrindą suformavo grafas Konstantinas Tyzenhauzas (1786–1853), Pastovyse (dab. Baltarusijos teritorija) įkūręs paveikslų galeriją ir ornitologijos kabinetą. Jis savo meno kolekciją surinko keliaudamas ar buvodamas užsienyje įvairiais laikotarpiais.
Jo žentas istorikas Aleksandras Pšezdzieckis (1814–1871) rašė, kad K. Tyzenhauzas kūrinius rinkęs „net degant pabūklų ugniai Monmartre, Paryžiuje“.
Su Prancūzija K. Tyzenhauzą siejo tai, kad jis dalyvavo 1812 metų kare, baigęs tarnybą kurį laiką ten gyveno.
Didelę parodoje eksponuojamos kolekcijos dalį sudaro užsienio dailininkų – italų, flamandų, prancūzų, vokiečių – tapybos darbai. Kolekcijoje yra ir paties grafo K. Tyzenhauzo piešiniai bei akvarelės, jo mokytojo Aleksandro Orlovskio piešiniai ir litografijos.
Grafai taip pat turėjo gausius „Vilniaus albumo“ litografijų, Lenkijos–Lietuvos valdovų antkapinių paminklų vaizdų rinkinius.
Parodą taip pat papildo knygos, grafaičių piešiniai ir akvarelės, aksesuarai.
Paskutinių Rokiškio šeimininkų grafų Pšezdzieckių pomėgį fotografuoti rodo gausus mėgėjiškų nuotraukų rinkinys, o dvaro tarnautojų išsaugota drabužių kolekcija bus galima pamatyti filmuotoje medžiagoje.