![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2025/02/1-10.jpg)
Prieš metus įsigaliojus Maisto įstatymo pataisoms, leidžiančioms prekiauti pasibaigusio galiojimo, bet vis dar tinkamais vartoti maisto produktais, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovė sako, kad šia galimybe kol kas pasinaudojo tik vienas iš didžiųjų prekybos tinklų. Anot jos, šis procesas reikalauja daug laiko.
„Mes girdime tokią nuomonę, kad visų pirma, tai yra pakankamai didelis darbas, nes prekybininkas turi įrengti prekybos vietą, turi paženklinti kiekvieną prekę ir vartotojai gal nelabai drįsta pirkti“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė VMVT Maisto skyriaus patarėja Ilona Drulytė.
Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas pabrėžė, kad prekybos centrai, pasinaudoję šia galimybe, ne tik mažina maisto švaistymą, bet ir didina visuomenės sąmoningumą.
„Mums yra labai svarbu, kad ir prekybos tinklai savo centruose skleistų informaciją, suteiktų informaciją apie skirtumą tarp „geriausias iki“ ir „vartoti iki“, tai (…) padeda sumažinti maisto švaistymą prekybos vietose ir tuo pačiu didinti gyventojų sąmoningumą“, – žurnalistams sakė L. Savickas.
„Iki Lietuva“, kuri pirmoji tarp didžiųjų tinklų pasinaudojo šia galimybe, teigia, kad nuo vasario gyventojai tokių prekių jau gali rasti visose jos parduotuvėse.
„Nuo vasario 1 dienos jau esame paleidę šią galimybę visose mūsų parduotuvėse, bet kurioje mūsų parduotuvėje pirkėjai gali rasti tuos produktus ir drąsiai juos pirkti. (…) Planuojame, kad vien šiais metais mes išgelbėsime apie pusę milijono (vienetų – BNS) produktų“, – spaudos konferencijoje sakė „Iki Lietuvos“ generalinė direktorė Nijolė Kvietkauskaitė.
Jos teigimu, sausį įmonė išbandė šią galimybę penkiose parduotuvėse Vilniuje ir Kaune.
„Mes pirmiausia patestavome, ar tai veiktų penkiose mūsų parduotuvėse Vilniuje ir Kaune ir pamatėme, kad pirkėjai labai noriai reaguoja, kadangi yra ir kainos iniciatyva, kadangi pakankamai geras kainos ir kokybės santykis“, – sakė „Iki Lietuvos“ vadovė.
„Nors įstatymas leidžia pardavinėti produktus 45 dienas po jų galiojimo pabaigos, mes pasirinkome pardavinėti 30 dienų, nes per tas likusias dvi savaites mes tuos produktus galime atiduoti labdaros organizacijoms“, – pridūrė N. Kvietkauskaitė.
Anot jos, šiuo metu „Iki“ parduotuvėse jau parduota virš 30 tūkst. tokių produktų.
Maisto įstatymo pataisas siekiant sumažinti išvaistomo maisto kiekį teikė grupė Seimo narių bei buvusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Ši tvarka galioja kavai, arbatai, miltams, kruopoms, aliejui, kitiems bakalėjos gaminiams, tačiau ne greitai gendantiems produktams, taip pat pardavėjas negali pratęsti prekybos maisto papildais, mišiniais kūdikiams ir jiems skirtais produktais bei specialiais medicininės paskirties maisto produktais, visos paros raciono pakaitalais svoriui kontroliuoti.
Produktai su pratęstu galiojimu parduodami atskirose lentynose, specifiškai, ryškiai žymimi, nurodant data, iki kada jais galima prekiauti pasibaigus „geriausias iki“ terminui.
o buvo normalus tinklas.