„Anykšta“ apie Anykščių savivaldybės vadovo atsisakymą teikti paraišką Lietuvos kultūros sostinės konkursui ir dalyvavimo šioje programoje perspektyvą paklausė Anykščių kultūros tarybos nario, kultūros politikos eksperto Vytauto Balčiūno. Pateikiame jo atsakymus.
Kultūros ministerijos konkursinė programa „Lietuvos kultūros sostinės“ gimė Europos Komisijai nusprendus nominuoti Vilnių 2009 metams Europos kultūros sostine ir prasidėjus faktiniams pasirengimo darbams jau įkurtame Vilnius – Europos kultūros sostinė biure, kuriame tąkart lyderiavo Rūta Vanagaitė ir Elona Bajorinienė.
Paraiškos Briuseliui rengėjų grupėje tąkart svarstėme įvairias iniciatyvas, kurios skatintų savivaldybes aktyvinti joms neįprastas kultūros ir meno programas, kurios nekartotų rutininio renginių organizavimo, o iškeltų autentiškas visumines konkretaus miesto ar vietovės kultūros plėtros idėjas – taip savivaldybių centrų atsinaujinimą miestuose nuspręsta eksperimentuoti Lietuvos kultūros sostinių programoje. Šios konkursinės programos esmė išliko iki šiol – paraiškas teikiančios savivaldybių administracijos ekspertų darbo grupėse turi paruošti visiškai originalią, autentišką (savo ir kitų patirties nekartojančią) programą, trunkančią ne ilgiau kaip metai, kuri savo intensyvumu išskirtų miestą iki nacionalinio lygmens centro.
Pirmasis Lietuvos kultūros sostinės konkursas buvo surengtas 2008 metams, jį laimėjo Zarasai, o antroji vieta iš gausaus paraiškų būrio atiteko Anykščiams tik vieno balo skirtumu. Kadangi daug metų dirbau šio konkurso vertinimo komisijoje, esu perskaitęs kelias dešimtis konkurso gautų paraiškų, konsultavęs nemažai savivaldybių, kaip rengti šias paraiškas, o mano parengtas projektas „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ buvo pripažintas nugalėtoju, todėl manau, kad turiu pakankamai patirties rengdamas tokius projektus.
Tačiau merui K. Tubiui ir jo aplinkai mūsų, Anykščių kultūros tarybos narių, jokios pagalbos neprireikė – meras atmetė keturių partijų rajono taryboje argumentuotai išdėstytą siūlymą 2027 metais, minint pirmojo Lietuvos memorialinio muziejaus šimtmetį, tapti Lietuvos kultūros sostine, be jokių argumentų į šiukšlių dėžę meras išmetė ir Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus buvusios vadovės įdirbį dėl dalyvavimo programos konkurse (savivaldybės Kultūros centre surengtame seminare dalyvavo ir vicemerė, ir administracijos direktorė, tąsyk, joms girdint ir pritariant, buvo sutarta sudaryti darbo grupę ir parengti paraišką).
Labiausiai kliuvo G. Griauzdaitei-Patumsienei, kuriai rajono tarybos posėdžio metu pateikus klausimą dėl dalyvavimo konkurse, meras atskaitė nesuprantamo ir gana įžeidžiančio turinio moralą apie kažkokį paradoksą, kai vieni dirba, o kiti gauna apdovanojimus (maždaug taip suprask – nori dalyvauti sostinių konkurse, pati ir pasirenk paraišką), o kad visiems viskas būtų galutinai aišku, tai laikinoji kultūros administratorė Inga Eidrigevičienė tąkart rajono tarybos posėdyje antrino merui, jog kol visi Lietuvos miestai nebus dalyvavę šioje konkursinėje programoje, tol Anykščiai nedalyvaus antrą kartą.
Tuo tarpu Zarasai šiemet vėl dalyvavo ir laimėjo 2026 metų nominaciją, nes paisė Kultūros ministerijos paskelbtame Lietuvos kultūros sostinių 2026–2028 konkurse aiškiai įvardytos sąlygos, kad konkurse miestas vėl gali dalyvauti, jei jau praėję dešimt metų nuo jo buvimo Lietuvos kultūros sostine. Nesitaręs net su Anykščių kultūros taryba (nors jos nuostatai reikalauja mero ir administracijos su ja tartis dėl svarbiausių kultūros ir meno plėtros klausimų), nepaisydamas visų jau padarytų darbų, meras vienvaldiškai ir be argumentų priėmė neigiamą sprendimą. Ir nors savivaldos įstatymas įpareigoja merus ir administracijas vykdyti jai priskirtų sričių (kultūra yra viena jų) tolygų plėtojimą, Anykščiams nacionaliniu lygmeniu ypatingos svarbos 2027 metais esamos galimybės tapti Lietuvos kultūros sostine meras atsisakė, tuo tikrai patvirtindamas, jog jam kultūra nėra svarbi ir kad ji „gali kelerius metus palaukti“.
Bet kultūra negali nei laukti, nei palaukti pagal mero užgaidas. Ir rajono taryba, ją sudarančios partijos negali laukti, kol galbūt meras kiek nors praprus ir ims suprasti kultūros svarbą ir vertę. Juo labiau, kad mero vykdomos politikos nepaveikė net Respublikos Prezidento G. Nausėdos Anykščiuose įtaigiai paskelbtas kvietimas „kurti kultūros kurortą“. Tiek Anykščių kultūros veikliausia bendruomenė, tiek politikai turi jau dabar imtis pilnaverčio kultūros plėtros po 2027 metų kovo rinkimų naujo planavimo, kai prie rajono vairo stos kiti politikai, kurie supras, kad kultūra yra labai svarbu, kurie turės parengtas argumentuotas visos kadencijos programas ir kultūros plėtojimo srityje.
Jiems viena svarbiausių galimybių naujos kadancijos laikotariu bus 2027 vasarą Kultūros ministerijos skelbsimas kvietimas teikti 2029–2031 metams miestų nominavimui Lietuvos kultūros sostinėmis. 2029 metai yra ypatingi Anykščiams ir Lietuvai – tai rašytojo, humanisto Jono Biliūno, sukūrusio visus, ypač mažuosius skaitytojus, jaudinančias jautriausias noveles („Kliudžiau“, „Brisiaus galas“, „Ubagas“, „Laimės žiburys“ ir kt.), 150 gimimo metų jubiliejus. Anykščiams svarbu, kaip ir kitais metais Druskininkams, minint 2025 metais M. K. Čiurlionio 150 gimimo metines, jubiliejaus metais būti Lietuvos kultūros sostine, kaip ir svarbu, kad 2029 metai Seimo nutarimu būtų paskelbti Jono Biliūno Metais, kad jų programos sukūrimui ir įgyvendinimui būtų sudaryta Ministro Pirmininko vadovauja valstybinė komisija, skirtos valstybės lėšos jos projektams. Juoba, kad Anykščiuose Jono Biliūno atminties aktualinimui tikrai skiriama mažai dėmesio – nors rašytojo kapas ant kalvos jau pagaliau nebeskęsta tamsoje ir apšvietimas po trijų dešimtmečių tamsos tik dabar atstatytas (ačiū a. a. merui S. Obelevičiui ir jo komandai), bet kapo pilnavertis sutvarkymas nebaigtas, nes iš Zakopanės atvežtas antkapinis kryžius dar kriptoje vienišas – be „tarpu rožių ir lelijų“, kurios gali būti sukurtos kaip vientisas meninis sprendimas, o T. Mikeliūnaitės puoselėtoje rašytojo gimtojoje sodyboje nėra tinkamos lankytojų aptarnavimo infrastruktūros, stovi visiškai neįveiklintas svirnas – atkurtojo buvusio prieškarinio pastato su diendaržiu dalis, nesukurtas Jono Biliūno kultūros kelias gimtinėje.
Visi žinome, kad kultūrai labai svarbu politikų pasitikėjimas, jų tikėjimas ateitimi, gebėjimas telkti bendruomenę naujų idėjų įgyvendinimui.
Visuomenės nelaimė yra politikai, kurie pareiškia, kad „aš netikiu kurorto ateitimi“, kad „kultūra dabar gali kelerius metus palaukti“. Anykščiams gyvybiškai būtini ateities kūrimu, kultūros puoselėjimu tikintys, vedantys lyderiai, kurių aktyvų, argumentuotą balsą šiandien jau girdime: turiu galvoje logiškas, prasmingas seniūnaičio Giedriaus Šiukščiaus iniciatyvas, kryptingas, profesionalias Irmos Smalskienės pastangas plėtoti muziejininės kalvos infrastruktūrą (ji vienintelė iki galo perprato savivaldybės vadovo ir buvusio muziejaus direktoriaus munipuliacijas šiuo projektu), kokybiškas kultūros atnaujinimo intencijas, kurias ryžtingai, atsakingai kelia G. Griauzdaitė-Patumsienė, D. Puzinas, Š. Grigonis, miesto humanizavimo mintys, kurias skelbia A. Strazdas, K. Indriūnas, A. Baura, E. Musteikis. Šie žmonės turėtų nieko nelaukti, o artimiausias laiku sukurti nepriklausomą nuo rajono valdžios diktato Anykščių ateities sėkmės programą ir jos priemonių planą, vertą tų milžiniškų pastangų, kurias padarė kultūros mieste Anykščiuose ir rajone A. Vienuolis, T. Mikeliūnaitė, mons. A. Talačka, A. Dačiulis, J. Ratautas, B. Lukaitienė. „Tapti gimtinės vertais“ – šis T. Mikeliūnaitės išsakytas moto labai svarbus ir dabarčiai, kai taip reikia tikėjimo Anykščių ateitimi, kai taip trūksta bendrojo gėrio darbų, vilties idėjų ir planų. Per pirmąjį pasaulinį karą prie Troškūnų, Vašuokėnų dvare laikinai veikusioje Kauno kunigų seminarijoje jos rektorius, poetas Maironis kuriamoje poemos „Raseinių Magdė“ III dalyje herojaus lūpomis sušunka – „šalin nuodai nusiminimo“. To nusiminimo, netikėjimo nuodas vis labiau naikina Anykščių ateitį. „Laimės žiburio“ mieste gyvybiškai reikia naujos vilties, jos sužadinimo naujomis idėjomis ir darbais. Ženklai rodo, kad ateina jauna politikų karta, jaunas vilties atgyti ir stiprėti galimybių metas. To brangiems Anykščiams linkiu iš širdies.
Visos kortos dabartinės, naujosios didžiojo muziejaus direktorės rankose.
Gali surežisuoti ne tik Lietuvos kultūros sostinės, bet ir viso Pabaltijo kultūros kelių sostinę Anykščiuose.
Reikia manyti, kad Kultūros taryba jau žino muziejaus viziją 5-ų metų strategijai vystyti.
O kur ta direktires vizija 5 metams paskelbta – labai noriu paskaityti ta stebuklinga plana.
gal dar nepraėjo mero patarėjų redakcinės patikros. Patrėjai buvo užimti rinkiminės kampanijos į Seimą darbais kartu su didžiuojų vadu ir jo partijos augintiniu iš daugiabučių kultūrinės renovacijos veiklos srities.
Visakas bus paskelbta patvirtinus naują valdžios koaliciją šalyje.
o kas tą direktorės strategiją įgyvendins, jei muziejuje tik tuščios galvos ir labai ilgi liežuviai?
Vidutinybės ir menkystos nemėgsta už save toliau pažengusiųjų ar daugiau pasiekusiųjų.Tad turim ką turim,todėl „turim”menkaverčių sapaliojimų klausyti?!
Reikėjo gi Vytukui Antaniuku pasitikėti???
Bijo Balčiūno,nes jis nusmogia savo išmanymu.
Nenustebinsite Lietuvos ir dar labaiu užsienio kultūrinių turistų su Jono Biliūno kapo ar daržinės atnaujinimu. Tokius projektus yra pajėgu padaryti ir savivaldybės muziejaus komandos pastangomis. Lietuvos kultūros sostinės titului iškovoti reikia to, kas dar aktualu Lietuvai ir už jos ribų esantime lietuviams ir kitų valstybių gyventojams, besidomintiems kultūros ir kultūrinio turizmo produktais Lietuvoje, o šiuo atveju Aukštaitijos regione esamomis, ne su vienu aseniu susijusiomis kultūros paveldo ir pažinimo vertybėmis.
Netgi tas pats „Siaurukas” ir su juo susijusi kultūros raida turi daug platesnę pažinimo ir naujo kultūrinio atskleidimo Anykščiams ir visam rajonui šalies ir Europos mastu.
Tu nesupranti, kad Biliuno jubiliejus yra tik pretekstas laimeti nominacija visiskai originaliai programai. Kam klaidiniesi tik Biliuno minejimu ir kitus klaidini?
Ir turbūt nuoširdžiai nesupranta. Gimęs šliaužioti skraidyt negali.
tik nepritapšnok skraidydamas ten
Turėtume tokį merą, kaip Vytautas Balčiūnas – būtume seniai kurortas ir kultūros miestas ne svajonėse, o iš tikrųjų.
Visų tų Balčiūno išvardintų anykštėnų (Puzino, Grigonio, Strazdo, Ratauto ir kt.) rajono vadovai bijo.
Visada protinga įsiklausyti į Vytauto samprotavimus. Labai sumanu, logiška ir paprasta. Tik kai kurie anykštėnai bijo tokių kaip Vytautas. Jo proto, kūrybinės jėgos. Mažai išprūsę nesupranta net apie ką kalbama.
yra pakankamai protingų ir SAVŲ, o ponas gali patarinėti kitam šilely…
Čia tie, kurie premijas dalinasi ir Anykščių išskirtinumą į kaimo lygį nuvarė?
sugalvoti galima bet ka, bet kas uz visa tai mokes, nuo jusu kulturos tokios cia nebera darbo vietu, liko pagyvene zmones. O gal ponas prikaupes ir pasidalins, nes rajone padetis labai prasta, paziurekit kaip zmones gyvena, kokie keliai, kokia aplinka
taigi jums ir siūloma kartu su dabartiniais socdemais minėti soceldemokratų partijos grupę suburusio publicisto, rašytojo jubliejines metines kaip kūltūros švente visoje Lietuvoje prie Laimės žiburio.
Ir vėl kolūkio bulvės čia žydės, traktoristas spaus gazą, riedėdamas centrinia miesto gatve į spirito gamyklą gabendamas bulvių derlių, o šuo, pririštas ant leciūgo lauks savo galo…
Biliunas yra humanistas, nacionalinis klasikas, o be bibliotekinis bomzas.
Pagal Lietuvos banko duomenis, siuo metu anykstenai turi daugiausia pinigu is visu rajoniniu miestu, bet anykstenai megsta vaidinti ubagus, nors varo savo bizni kas tik kaip gali, augina saskaitas ir … dejuoja dejuoja dejuoja.
Turi anykštėnai daugiausiai indėlių banke išvedus vidurkį vienam gyventojui, tad tikrai nesam Molėtų ubagai
Tai kam anykstenai vaidina ubagus? Juk tai melas.
kas nemeluoja-tas nelaimi politinių rinkimų 🙂
Statistika yra melas. Jei Anykščiuose vienas didžiausių skurstančiųjų skaičius, bet didžiausias santaupų vidurkis, tai gaunasi, kad tai vienas socialiai neteisingiausių rajonų. Kokios turi būti didelės kažkurių asmenų santaupos, kad permuša skurstančius? O šiaip netikiu tokia statistika, kol nepamačiau šaltinių.
Kodel Alytus yra laimingu senjoru miestas ir laimingu jaunu seimu miestas, o Anyksciuose visi nelaimingi ir vaidina ubagus, nelaimelius kaip tai daro Palangos verslininkai, nors anykstenai pagal banku duomenys yra labai turtingi ir varo savo biznelius kaip kaunieciai, bet apsimeta nabageliais. Ar negeda?
Nusimeskime kaukes
PONAI !!!Gal buka paklusno vyste butent naujuju komuniagu politika, kelis kart perdetai svaistant lesas, arba liaudiskai tariant plaunant,i taip vadinamai „didziajai kulturai”. Jusu ponai grazbilyste atsiduoda naftalinu.
Nei jus turite suvokima koki milziniska destruktyvu poveiki atliko valstybei ES lesu plovimas, tariamai kulturai. Nei kas pasaulio ateiti laukia. Nei kas visiskai „nukulturintos” Marijos zemes pasauliniu kataklizmu fone.
O Marijos zemele tikrai turejo sansu, realiai ES lesomis sustiprinti savo socialinius pamatus. Deja buvo pasirinkta diktato budu, pseudo kultrine ideologija. Kurioje be pinigu plovimo nebuvo nieko. Nei filosofijos, nei meno, nei konstruktyvaus mokslo. Tik garsiai barskantis tusciaviduris „kulturinis barskutis”, Su milzinisku lesu svaistymu i muilo burbulus.
O prie ko cia ES lesos? Tu idiotas?
O ką veikia mero sukurta kultūros taryba?O kiek narių iš visų pakampių,o kažko reikšmingo taip ir nėra…vargu bau-ar bus?
Manau, kad po sio straipsnio Tubis tikrai ismes Balciuna is Kulturos tarybos 🙂
Nepainiok patarėjo(-s) kultūrai ir Kultūros tarybos, kuri nepavaldi merui, veikianti savarkiškai 🙂
žinia, kad dabartinis meras politikoje ne pirma naktis. Ir be žiburio turi būti aišku, kad skirtinga partinė politika skirtingai strateguoja viešąją kultūros politiką. Todėl viešosios kultūros atstovų branda ir nepriklausomumas nuo partinės politikos vysto kūrybiškumą, o partinė-diktatūrinė kultūros politika formuoja buką paklusnumą ir kultūros veiklos imitaciją.
Ne paslaptis, kad dabartinė rajono politnė valdžia visus fizinius, finansinius, politinius resursus dėjo į Seimo rinkimų konkursą. Taigi, dalyvauti Kultūros sostinės konkurse politiniam valstiečiui pas politinį liberalų ministrą -tai tas pats, kaip nuogam iš pirtie į dilgėles. Tai jis ir palaukė…
Ar gerbiamo Anykščių kultūros tarybos nario siūloma idėja dėl 2029m. Lietuvos kultūros sostinės Anykščiams pati tinkamiausia verta į tai pažiūrėti iš vidaus ir iš išorės, atsižvelgiant į dabartinės Seimo daugumos formuojamą politinę kultūrą ir šiuolaikinės kartos kultūros vartotojų tikrąsias pažiūras bei lūkesčius kultūrai be tiesioginių politikos sąsajų. Tokiai, kultūrai, kuri būtų priimtina nebe „Brisiaus galo” atminimo amžininkams.
Šalint reik nuodus iš Vienuolio muziejaus.Teisus gerbiamas Balčiūnas.