Artėjant Vėlinėms, skubama aplankyti artimųjų kapų – juos sutvarkyti, papuošti. Rudens metu ne vieną piktina nukritę medžių lapai, lūžusios šakos, kai kurie gyventojai netgi prašo nupjauti šalia artimojo kapo augantį medį.
Klausiame rajono gyventojų nuomonės, ar medžiai kapuose turi augti? Kas jums yra svarbiau: švara amžinojo poilsio vietoje ar išsaugoti medžius?
Rimantas VARANAVIČIUS, kavarskietis:
„Taip susiformavo natūraliai, kad kapų apaugimas turėtų būti. Tik, kai pasensta medis, reikia prižiūrėti, kad jis nepridarytų žalos. Sakyčiau, kad medžiai yra būtini ten, kur susiformavo natūraliai. Kaimo kapinėlės: kalnelis, kryžius, – viskas apauga medžiais. Niekas paminklo ir nestatydavo. Praturtėjus žmonėms, atsirado teritorijų tvėrimas. Žiūriu pagal Kavarsko kapines: nuo vaikystės prisimenu medžius, kurie tebestovi, ar šalia vokiečių kapų yra didelis maumedis.
Jei kalbėtų tie, kurie labai nervinasi dėl prikritusių lapų, tai jiems tie medžiai būtų didelis „striokas“. Bet lapai – ne šiukšlės, o gamta. Mano manymu, tik naujų medelių sodinimą kažkiek apriboti reikėtų, nes jie stipriai išauga. Net ir tujos praranda vertę kaip kapo įrėminimas, jos tiesiog perauga.
Dažnai lankausi Dzūkijoje, kur uošviai palaidoti – ten auga didelis ąžuolas, jis – kaip centrinė ašis. Kelios pušys, labai storos, senovinės. Seni kapinių medžiai visą istoriją savy yra sukaupę. Juos pašalinti vien dėl žmonių komforto? Tai yra beprasmiška, kadangi pernelyg daug dėmesio kapams yra visiškai nereikalinga. Žmonės numiršta, nebėra kam žiūrėti kapų ir pro tas plokštes viskas sutrūnija ir išnyksta… Kai žmogus išnyksta iš atminties, ir kapas niekam neberūpi. Kas kita – žydų kapinės. Jų antkapiuose surašyta visa žmogaus istorija. Ir po kelių šimtų metų paskaičius jie įdomūs.
Reikia pasidairyti po pasaulį, kaip kapai tvarkomi, kokios tradicijos. Ne taip seniai girdėjau, kad Olandijoje yra privačios kapinės, kuriose jokių antkapių nėra. Žmogus palaidojamas ir toje vietoje pasodinamas medelis. Tokiu būdu atsiranda miškas iš palaidotų žmonių. Tad su medžiu ir žmogaus mirtim yra tam tikras ryšys, iš senovės atėjęs. Medis įgauna prasmę.“