![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2021/03/74405_101783_regular_sargunas.jpg)
Visai neseniai Seimas pritarė didesnių sumų nei 5000 eurų atsiskaitymų grynaisiais ribojimui. Žmonių tarpusavio atsiskaitymus ir bet kokius kitus mokėjimus virš šios ribos nuo lapkričio 1 d. privaloma atlikti tik negrynaisiais pinigais.
Teiravomės rajono gyventojų – ką manote apie grynųjų pinigų ribojimus? Ar pritariate tam, kad atlyginimai būtų pervedami į banko korteles? O gal reikėtų visiškai atsisakyti grynųjų pinigų?
Ričardas SARGŪNAS, rajono savivaldybės Tarybos narys, buvęs Seimo narys:
„Yra dvi pusės. Dar būdamas Seime, pristačiau šitą klausimą ir sukėliau įvairių reakcijų. Viena vertus, atsiranda finansinė kontrolė, matome, kur tie pinigai vaikšto. Kita vertus, žmonės tampa kontroliuojami bankų, nes viskas pervedama per bankus, korteles. Tai riboja žmogaus privatumą. Kai pristatinėjau šį pasiūlymą, mano projekte ir buvo pasiūlyta 5000 eurų suma, sulaukiau priekaištų, kad tai – dideli apribojimai. Bet yra ir kita pusė – atsiranda finansinis saugumas, nes kai žmonės vaikšto su tais grynais… Finansinės drausmės požiūriu, taip turėtų būti geriau.
Kalbant apie atlyginimus, sunku kažką pasakyti, nes ir sumos varijuoja labai skirtingos. Kai kuriems iš tiesų reikia tų grynųjų pinigų ir visiškai apriboti, kad viskas eitų per kortelę, turbūt nėra labai geras sprendimas. Būna, kad žmogus pamiršta kodą ar pačią kortelę. Ir kortelės dažnai „užlūžta“, ir banko terminalai stringa, ir interneto sistemoje būna trukdžių, tuomet žmogus negali pasiimti grynųjų. Atsiranda visokių keblumų. Žmogus turi būti savarankiškas ir pats spręsti, ką ir kaip jam pirkti. Manau, turėtų būti kažkokia proporcija, visiškai apriboti ir viską patikėti banko kontrolei nėra gerai.
Jei visiškai perėjus į virtualią erdvę? Nežinau, kaip visa tai atrodytų. Yra tokių mąstytojų, bet manau, kad visa tai kitai kartai, kitam laikotarpiui. Idėją iškėlė Seimo jaunoji karta, bet manau, kad visam tam daro įtaką ir bankai.
Atsimenam, kada buvo įvedamas euras, buvo šnekama, kad, jį įvedus, žmonėms sumažės išlaidos keistis valiutą, kai vykstama į kitą šalį, ir panašiai. O per Lietuvą žmonės prarado apie 80 mln. litų, keisdami valiutą vieną į kitą. Praėjus labai neilgam laikotarpiui, bankai pakėlė savo paslaugų įkainius ir savo pasiėmė. Jei žmonės pinigų neprarado per keitimo mechanizmą, atsirado kiti mechanizmai, bankai savo atsiėmė. Taip ir su šia situacija.“
Kuris is ju banditas? R. Sargunas kuris budamas seime siule bankams suteikti banditu igaliojimus, ar ta banke sedinti vista pasijutusi visagale uzdare saskaita, nes klientas suabejojo jos saziningumu?