Į naujos kadencijos valdžią kandidatų grūstis. Žmonės tikisi, kad jie ten veržiasi norėdami palengvinti piliečių gyvenimą, nes daugumą rajono gyventojų sudaro dirbantieji už minimalią algą (apie 25%), pensininkai (apie 25%), bedarbiai (apie 15%). Jie iki kiekvieno mėnesio 10 d. gauna apgailėtiną pinigų sumą, kurią po 10 d. atiduoda už šilumą, karštą vandenį ir už kitas komunalines paslaugas. O kiek žmonių neišgali tų mokesčių sumokėti?
Į naujos kadencijos valdžią kandidatų grūstis. Žmonės tikisi, kad jie ten veržiasi norėdami palengvinti piliečių gyvenimą, nes daugumą rajono gyventojų sudaro dirbantieji už minimalią algą (apie 25%), pensininkai (apie 25%), bedarbiai (apie 15%). Jie iki kiekvieno mėnesio 10 d. gauna apgailėtiną pinigų sumą, kurią po 10 d. atiduoda už šilumą, karštą vandenį ir už kitas komunalines paslaugas. O kiek žmonių neišgali tų mokesčių sumokėti? Jie yra nužmoginti, nemalonūs ir nepageidautini subjektai. Jų gyvenamasis plotas nebėra jų pastovūs ir saugūs namai, pastovi tvirtovė, kurioje galės pasenti ir į kurią kaip į šeimos lizdą suvažiuos vaikai, anūkai.
Kiekvienos kadencijos valdžia vienaip ar kitaip sprendė šilumos ir karšto vandens pardavimo klausimus: jungė ir skaidė katilines, griovė ir statė dūmtraukius ir t.t. Pagaliau sukūrė trijų įmonių „sindikatą” (savivaldybės įmonės UAB „Anykščių šiluma”, „Anykščių komunalinis ūkis” ir tarpinė įmonė „Rytų skirstomieji tinkai – RST”), kuris ne tik gamina ir teikia pirkėjams šilumą, karštą vandenį, administruoja bendrojo naudojimo patalpas, bet ir renka iš gyventojų papildomus neteisėtus netiesioginius mokesčius, priverčia juos pirkti tiek šilumos ir karšto vandens kiek reikia gamintojui, t.y. vadovaujamasi nuostata: parduodu tiek, kiek pagaminu. Prekių kiekis nustatomas ne matavimo prietaisais, o namo bendrojo ploto m2, todėl pelningesnio verslo, o ypač prekių pardavimo sviete nerasime.
Atlikau eksperimentą. Išsiunčiau įmonėms, gaminančioms aukščiau minėtas prekes ir institucijoms, kurios jų veiklą reglamentuoja bei kontroliuoja, raštus. Gavau per dešimt atsakymų, kurie verčia daug apie ką pamąstyti. Teikiu tik kelias išvadas:
1. Neteisėtą įmonių veiklą dalis kontroliuojančių institucijų „dangsto”. Jų veiklą reglamentuojančius norminius dokumentus taiko savo nuožiūra taip, kad būtų naudinga įmonėms ir jiems. Todėl kyla retorinis klausimas: kas gali paneigti, kad „sindikato” įmonės yra valdžios kai kurių partijų ir dalies kontroliuojančiųjų įstaigų „lesyklėlės”?
2. Savivaldybės įmonės UAB „Anykščių šiluma” pagrindinė funkcija yra pagamintą šilumą ir karštą vandenį valstybės kainų komisijos patvirtintais tarifais pagal sertifikuotus matavimo prietaisus parduoti gyventojams.
Tačiau įmonė:
– privertė gyventojus pirkti jos prekių tiek, kiek jų pagamina;
– taikydama bendrojo naudojimo patalpoms, visuomeninių patalpų eksploatavimo norminius dokumentus, pradėjo šildyti netvarkingas laiptines. Už jų šildymą priskaičiuoja 18% namui šildyti sunaudotos šilumos kiekio (vidurkis 40-120 Lt/mėn. butui);
– be gyventojų sutikimo ir be jų žinios privatizavo gyvenamųjų namų šiluminius punktus ir juose esančią inžinierinę įrangą. Įmonė ne tik kad nedengia tų punktų eksploatavimo išlaidų, kaip numatyta „Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklių”, patvirtintų Energetikos ministro 2010-10-25 įsakymo Nr.1-297 45 punkte, bet savo nuosavybei prižiūrėti nustatė „šildymo ir karšto vandens sistemų” priežiūros mokestį gyventojams 0,0750 Lt/m2 buto bendrajam plotui (5-9 Lt/mėn. butui);
– neturėdama juridinio pagrindo įmonė administruoja laiptinių apšvietimą. Prie jo prijungė šilumos bei karšto vandens cirkuliacinius siurblius ir privertė gyventojus papildomai mokėti RST įmonei už šilumos ir karšto vandens gamybą pagal buto plotą vidutiniškai 6-10 Lt/mėn. butui (mokėti RST, kad gyventojai nesuprastų jog už tą pačią prekę moka antrą kartą).
Pastaba. „Racionaliai” ūkininkaudami UAB „Anykščių šiluma” akcininkai didžiausios krizės 2009 metais gavo apie milijoną litų pelno.
3. Savivaldybės įmonė UAB „Komunalinis ūkis” gyvenamųjų namų administratoriaus pareigas, kurios numatytos sutartyse su gyventojais „Daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektų administravimo ir nuolatinės priežiūros (eksploatavimo) ir avarijų likvidavimo” atlieka prastai išskyrus mokesčių rinkimą. Dalies pareigų nevykdo:
– perkamos šilumos kiekio namui nekontroliuoja, nekoreguoja ir neinformuoja gyventojų;
– neadministruoja bendrojo naudojimo patalpų apšildymo ir apšvietimo. Tas paslaugas perdavė įmonėms UAB „Anykščių šilumai” ir AB „Rytų skirstomieji tinklai”;
– be gyventojų sutikimo sudaro sutartis dėl paslaugų apmokėjimo su trečiaisiais asmenimis.
Pvz. UAB „Komunalinis ūkis” sudarė sutartį su UAB „Anykščių šiluma”, kad daugiabučių namų gyventojai sumokės šilumos ir karšto vandens sistemų (UAB „Anykščių šiluma” nuosavybės) priežiūros mokestį ir t.t. Tokios sutartys yra niekinės, tačiau gyventojai priversti mokėti po 0,0750 Lt/m2 .
ŽMONĖS IŠ NAUJAI KADENCIJAI IŠRINKTOS VALDŽIOS TIKISI KAD:
I VILTIS. Savivaldybės įmonės skaidriai vykdys tik joms patikėtas funkcijas: iš gyventojų nerinks netiesioginių mokesčių, kiek pirkti šilumos, karšto vandens, kurias bendrojo naudojimo patalpas šildyti spręs gyventojai per administruojančią įmonę ir t.t. Dėl to išlaidos už šilumą ir karštą vandenį jau nuo 2011 m. rudens sumažės iki 25%, t.y. 100-150 Lt/mėn. butui, o atsisakyta bus tik prabangos, labai brangių paslaugų: už išėjimą į laiptinę mokėti 1-3 Lt. Tikimasi, kad laiptinės privatizuotos nebus, nes dabar jos yra tartum dalinė įmonės UAB „Anykščių šiluma” nuosavybė.
II VILTIS. Gyvenamųjų namų renovacija bus pradėta nuo šilumos matavimo ir jos reguliavimo prietaisų įvedimo kiekvienam butui. Tas žingsnis išaiškins šilumos nuostolių vietas, paskatins būtų savininkus renovuoti patalpas, o trasų valdytojus – trasas.
III VILTIS. Šilumos ir karšto vandens gamyba bus atskirta nuo perdavimo, t.y. bus įdiegtas dabartinės ryšių, dujų ir elektros energijos pirkimo-pardavimo modelis. Bus sudaryta reali, o ne teorinė rinka ir galimybė pasirinkti: pirkti karštą vandenį, kuris gaminamas už 500 m. nuo buto ir kurio minimali temperatūra būtų ne mažesnė 55°C visą parą, ar pirkti šaltą vandenį ir jį šildyti vietoje kai to vandens reikia.