Anykščių rajono savivaldybės užsakymu, anykštėnas skulptorius, tapytojas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius Romualdas Inčirauskas pagamins ir Anykščių miesto centrinėje dalyje pastatys dar keturis meninius akcentus žydų atminimo vietose.
Vilniaus gatvėje ties 1-uoju numeriu pažymėtu namu bus įrengta skulptūrinė – reljefinė kompozicija „Telefonų knyga“. Kompozicijoje bus panaudojami anykštėnų – telefonų savininkų abonentų – duomenys iš 1930 metais išleistos Lietuvos telefonų knygos, vaizduojamos istorinio telefono detalės.
Skulptūrinis akcentas, pavadintas „Žydų poilsis“, bus įrengtas A. Baranausko aikštėje ties 13-uoju pastatu. Jis skirtas prisiminti 20 amžiaus antroje pusėje čia veikusiam Godos ir Hiršo Feldmanų viešbučiui „Komercija“ bei restoranui. Menininko R. Inčirausko savivaldybė paprašė atkurti detales, kurios primintų tuometinę aplinką, ten veikusių įstaigų savininkus bei lankytojus.
S. Daukanto bei J. Biliūno gatvėse bus įrengtos pėdos grindinyje, kurios tarnaus kaip nuorodos, primenančios su žydų gyvenimu susijusias vietas. Tai galėtų būti Palestinos gatvė ir žydų geto vieta Janydžiuose.
Šios kompozicijos bus pagamintos iš žalvario, bronzos.
Menininkui R. Inčirausko paprašyta, kad visos kompozicijos būtų sukurtos per pusmetį. Už kūrinius jam bus sumokėta beveik 15 tūkst. eurų.
Priminsime, kad skulptorius, tapytojas, profesorius R. Inčirauskas jau yra sukūręs nemažai žydų atminimui skirtų ženklų.
Ant sienelės, šalia Anykščių socialinių paslaugų centro pastato, pernai pakabinta skulptūrinė-reljefinė kompozicija „Atminimo ženklas buvusioms sinagogoms“. Skulptūrinė kompozicija „Suolelis“, kurioje atvaizduota žydų gyvenimo savaitė, pastatyta Antano Baranausko aikštės kampe.
Prof. R. Inčirauskas šalia Anykščių teismo rūmų įmontavo ir dekoratyvinę plytelę, su pėdos įspaudu, žyminčią buvusios Palestinos gatvės pradžią, o šalia „Maximos“ pakabino dekoratyvinį ženklą.
Prof. R. Inčirauskas Anykščių teismo rūmų kieme, ant sienelės, šalia fontano, yra sumontavęs 13 žalvarinių namukų – buvusių Anykščių Palestinos ir Sinagogų gatvių žydų namų kopijas. Žydų namukų projektas atliktas Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos stipendijos lėšomis.
Telšiuose, kur gyvena ir dirba prof. R. Inčirauskas, yra pastatyta apie 30 didesnių ar mažesnių jo darbų. Žemaitijos sostinėje yra nemažai ir kitų žymių metalo skulptorių darbų, miestą puošia ir profesoriaus studentų baigiamieji darbai. Telšiai yra išleidę miesto žemėlapį, kuriame sužymėtos ir aprašytos jame esančios metalo skulptūros.
Prof. R. Inčirauskas yra Talino dailės instituto absolventas. Nuo 1979-ųjų jis dėsto VDA Telšių filiale. Nuo 2002 metų – docentas, nuo 2010-ųjų – profesorius. Jis žinomas medalininkas, tarptautinės medalininkų sąjungos narys, daugybės tarptautinių konkursų laureatas.
Ir uzmuskit ta zyduka
Lyst i subines tiems zydams viena kart , cia Lietuva o ne kazkoks izraelis. Ar nematot kokie nacistai ir zudikai zydai , ka jie isdarineja Palestinoje , jokie Hitleriai ir Stalinai jiems neprilygsta
Tau saulė Stalinas,oho…su Adoliu…oho…. baisus žmogas esat.
Mano nuomone dabar jau nesvarbu savivaldybei prieš užsakant viešos paskirties meno kūrinius pasitarti su pačiais miestelėnai, su visuomene. Čia tarsi dviejų privačių asmenų reikalas-fundatoriaus, t.y. savivaldybės administracijos ir menininko, kuris sutinka už funduojamą sumą sukurti užsakomus meno kūrinius viešoms vietoms.
Mes išrinkome savo arstovus į valdžią, kuri žino kaip ir kam pabaudoti mokesčių mokėtojų viešuosius pinigus.
Sėkmės menininkui nekonkurencingoje kūryboje ir daugiau vardinių užsakymų gauti.
Realybė graudi: savivaldybė dabar neišgali finansuoti muzikos ir dailės mokyklos, bet išgali finansuoti ištisą seriją paminklų prieš šimtą metų gyvenusiems.Anykštėnų vaikai apseis be švietimo, nes juos lavins… paminklai? Kas konkrečiai Anykščių savivaldybėje užsakinėja tuos stebuklingus paminklus? Paskelbkite visą sąrašą.Anykštėnai ir jų vaikučiai žinos kam padėkoti.
Pinigų savivaldybės biudžete yra pakankamai. Tačiau yra skirtingi prioritetai ir politinė valia kaip tuos pinigus panaudoti.
Tubiui otkatu gi neatsegtu.
Tai savivaldybė jau neskelbia nei konkursų nei atrankų tarp kūrėjų, o vykdo pirkimus užsakydami iš vienintelio menininko, kuris iki tol nelegaliai prisižymėjo sovo ženklais viešose vietose savivaldybės administruojamoje teritorijoje. Gal tai pavyzdys kaip susikurti sau būsimus užsakymus ir Anykščių r. savivaldybės menininikams ir ne ti jiems ???
Kokie menininkai dar yra.Net įdomu.
Ne kiekvienam jonui žinoti, o viešųjų pinigų naudojimas, pasak mero, turi būti tik skaidrus.
Ar taip yra iš tikrųjų yra, ar pirkimai vykdomi tik iš merui politiškai palankių asmenų garsiau kalbabt apie skaidrumą ar skaidriąją…?
Tai Inčirauskas palankus ar kaip jau…tai kodėl Jonas neturi žinot,o tu jau žinai..
Lietuvos savivaldybėms per brangu išsaugoti išnykusių kaimų pavadinimus. Todėl jie paprasčiausiai naikinami iš registrų. Žodžiu, lietuviškus mūsų vietovardžius nepriklausomos Lietuvos savivaldos atstovai tiesiog ištrina ir ranka jiems nesudreba. Mankurtizmas klesti visu pajėgumu.
Pritariu. Lietuviai per mažai myli ir vertina savo istoriją, savo kultūrą, palikimą. Svetimų tautų istorija visada atrodo reikšmingesnė.
Kažkokios antilietuviškos nuotaikos transliuojamos. Ar Anykščių krašte lietuviai partizanai, mokytojai, gydytojai, menininkai, muziejininkai, rašytojai nėra verti paminklų, atminimo ženklų ? Yra vertesnių ?Ar Anykščiai jau ne Lietuvos sudėtyje? Viskam yra saikas. Lietuviškos trispalvės nebesimatė , nes visur plėvėsavo ukrainiečių ženklai. Juk nebūtina išsižadėt savo tapatybės kai palaikai kitos šalies reikalus. Nereikia įmušėt kompleksų žmonėm. Anykščių gatvės baisios, ligoninė ant ribos, medikų trūkumas,daug socialinių problemų, bet savivaldybė dosniai finansuoja turtingos valstybės atstovų paminklų masinę gamybą. Adekvatume, kur tu dingai ?
Tai kur kiti menininkai.Negi vienas čia jau kaltas,kad tokią temą pasirinko.Yra ir kiti.
Reiktų ir Kurkliuose kažkaip įamžinti žydų atminimą, gal pastatyti nors kokią lentą su jų pavardėmis ar žemėlapį , kur gyveno žydai. Prie taip gražiai atnaujintos sinagogos, kur jau vyksta gausiai lankomi renginiai, reiktų kažko konkretaus, susieto su miestelių žydų gyvenimu. Norėtųsi ne tik pamatyti dailininkų paveikslus ar išgirsti muzikinius kūrinius, bet ir susipažinti su vietinių žydų veikla, tradicijom it t.t.
Savivaldybė tuo abejoja….
Galvociau, kad nereitu savivaldybei abejot. Cia daug pinigu nereiktu investuoti. Suzinoje daugiau apie zydu gyvenima, galbut skeptikai pakeistu apie juos nuomone, maziau butu antisemitiniu nuotaiku.
Nuomone tu nuomone. O antilietuviškumas yra gerai? Savivaldybė pinigų negamina, tai visų anykštėnų mokesčiai. Kiek dar reikia tų paminklų? Šimto ar tūkstančio?
O argi kas teigia ,kad antilietuviškumas būtų geras dalykas.Bet žinoti savo krašto praeitį argi blogai?Reikia žinoti ne tik savo kiemo reikalus,žinoti ,kas vyko ir kodėl vyko, kad išvengtume klaidų dabartyje ir ateituje.
Pinigu vogimas stambiu mastu
Kodėl p. Inčirauskas Anykščiuose mato tik žydus? Čia gyveno, kūrė ir verslavo ne tik jie…
Tai jau tamsta jo reikalas.Galit kurti kitą temą.Net keista,kad toks klausimas.
Nekeista todėl, kad p. Inčirausko kūryba apmokoma iš mokesčių mokėtojų pinigų
Paminkla statys Hitleriui??????
Na glušas esmi
Nebutu laikas pradet kurti savo Tautos Garbingu zmoniu Atminima????kada baigsis ta pati ir vienintele giesmele-jau net vemti vercia sitos tautos garbinimas,o gal cia dabar pradejo tie 30 milijonu paminklu pavidalu byret i lietuvos zeme-bet va Partizanai atidave viska kad issivaduot nuo komuniagu-pamirsti…
K O D E L ???????
Tai prašom, prisidėti.
Tai 30mln ne zydams reikejo skirti…..
Beje ne tamstos reikalas kaip prisidedu,bet sitie kurie garbinami-tikrai neverti-vien del dusanskio…ai,sito gi negalima garsiai reiksti….ha ha ha…
Kiekvienoje tautoje visokių yra.
Piemengalys…. ha ha